Jeśli chodzi o problem, jakim jest zapalenie czy też przerost prostaty, objawy mogą skutecznie utrudniać codziennie życie, zarówno w sferze prywatnej, jak i seksualnej. Z tego względu chorzy poszukują skutecznych metod radzenia sobie z tą dolegliwością. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy abstynencja seksualna może pomóc w przypadku rozrostu gruczołu krokowego.
Problemy z prostatą – objawy, które warto mieć na uwadze
Prostata jest to męski gruczoł, odpowiadający za produkcję płynu, znajdującego się w nasieniu. Osoby z problemami prostaty mogą doświadczać trudności z oddawaniem moczu, takich jak uczucie, że pęcherz nie jest w pełni opróżniony lub nagła potrzeba pójścia do toalety. Towarzyszą temu dolegliwości bólowe i dyskomfort w okolicy pęcherza, prostaty, dolnej części pleców, brzucha lub odbytu. W przypadku zapalenia prostaty lub raka prostaty, mężczyźni mogą także zauważyć krew w moczu czy też nasieniu.
Jak leczyć prostatę – wskazówki i porady
Leczenie problemów z prostatą zależy od rodzaju problemu, jego nasilenia oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Oto kilka wskazówek i porad, które mogą pomóc w procesie skutecznego, leczenia, przynoszącego wymierne rezultaty.
Skonsultuj się z lekarzem
Jeśli doświadczasz jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z prostatą, takich jak problemy z oddawaniem moczu, ból lub dyskomfort, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista zaleci odpowiednie badania i diagnostykę, aby określić przyczynę objawów oraz zaplanować odpowiednie leczenie.
Zmiana diety
Niektóre badania sugerują, że dieta bogata w warzywa, owoce, ryby i produkty pełnoziarniste może pomóc zmniejszyć ryzyko problemów z prostatą. Warto jednocześnie ograniczyć ilość tłustych oraz przetworzonych produktów spożywczych.
Aktywność fizyczna
Regularna aktywność fizyczna, w postaci ćwiczeń, takich jak jazda na rowerze, jogging, pływanie lub spacery może pomóc w poprawie krążenia krwi, a co za tym idzie zapobiegać problemom z prostatą.
Leki
W zależności od rodzaju problemu, lekarz może zalecić stosowanie leków, które pomagają w łagodzeniu objawów. Są to na przykład leki przeciwbólowe, leki zmniejszające obrzęk prostaty lub leki przeciwbakteryjne stosowane w przypadku infekcji.
Suplementy diety
Niektóre suplementy diety, takie jak ekstrakt z palmy sabałowej lub witamina D, mogą skutecznie pomóc w łagodzeniu dolegliwości prostaty.
Prostata a problemy z seksem – jak to wpływa na życie seksualne?
W przypadku stanu chorobowego jakim jest przerost prostaty, objawy mogą dotyczyć także sfery seksualnej. Prostata a potencja – to pytanie pojawia się w głowie wielu mężczyzn, pragnących w przyszłości odbywać stosunki seksualne. Problemy z prostatą, takie jak zapalenie prostaty czy przerost prostaty, mogą w negatywny sposób wpłynąć na zdolność do osiągnięcia i utrzymywania erekcji. Ból i dyskomfort w okolicy prostaty przyczyniają się również do obniżenia poziomu podniecenia seksualnego podczas odbywania stosunku.
Wpływ abstynencji seksualnej na prostatę – co mówią badania?
Abstynencja seksualna, czyli brak aktywności seksualnej, jest często wiązany z pozytywnym wpływem na prostatę oraz zapobieganie jej dolegliwościom. Badania jednak sugerują, iż regularny stosunek seksualny może pomóc w utrzymaniu zdrowia prostaty. Długotrwała abstynencja natomiast, przyczynia się do pogorszenia zdrowia prostaty, mogąc powodować zapalenie tego gruczołu, a nawet nieco bardziej zaawansowane stany chorobowe.
Według badań opublikowanych w „Journal of the American Medical Association”, mężczyźni, którzy odbywają stosunki seksualne co najmniej 21 razy w miesiącu, mają niższe ryzyko wystąpienia raka prostaty w późniejszym życiu. Jednocześnie, brak seksu może prowadzić do zwiększenia ryzyka chorób prostaty.
Długotrwała abstynencja seksualna może wpłynąć na zdrowie tego kluczowego gruczołu poprzez zwiększenie ryzyka rozwoju stanów zapalnych, które mogą prowadzić do poważniejszych problemów. Ponadto, brak aktywności seksualnej wpływa na krążenie krwi w okolicy prostaty, co może wpłynąć na zdrowie gruczołu krokowego.