28 lutego 2023

Osoba aseksualna – czy jest zdolna związku i miłości?

Aseksualizm to temat często pomijany w rozmowach o relacjach międzyludzkich. Jednak osoby odczuwające brak lub niskie libido również mogą pragnąć związku i miłości. W tym artykule przyjrzymy się bliżej co to jest aseksualizm oraz kwestii związków w tym przypadku.

Aseksualizm – co to znaczy?

Aseksualizm to termin używany do opisania braku lub niskiego poziomu pożądania seksualnego, jak również braku zainteresowania seksualnego wobec innych osób. Osoby, które określają siebie jako aseksualne, mogą nie czuć fizycznego lub emocjonalnego pociągu w stosunku do innych ludzi, ani nie odczuwać potrzeby zaspokajania swoich potrzeb seksualnych.

Aseksualizm jest określeniem, które często używane jest jako orientacja seksualna i może być utożsamiane z innymi orientacjami, takimi jak heteroseksualizm, homoseksualizm lub biseksualizm czy panseksualizm. Osoby aseksualne nie muszą jednak należeć do jednej konkretnej grupy i ich doświadczenia mogą być bardzo zróżnicowane.

Warto odpowiedzieć w tym momencie na istotne pytanie: czy aseksualizm to choroba?  Należy podkreślić, że aseksualizm nie jest zaburzeniem psychicznym, chorobą ani nie jest czymś, co wymaga leczenia. Jest to jedynie inny sposób doświadczania seksualności, który może być trudny do zrozumienia dla osób, które doświadczają silnej potrzeby seksualnej. Osoby aseksualne mogą żyć pełnym i satysfakcjonującym życiem, bez udziału w aktywnościach seksualnych.

Zrozumieć aseksualizm – objawy i cechy

Jak rozpoznać aseksualizm? Istnieją różne objawy i cechy, które mogą towarzyszyć aseksualizmowi, bez względu na to czy jest to aseksualizm nabyty czy też wrodzony. Osoby aseksualne pomimo braku pociągu o charakterze seksualnym, mogą jednak odczuwać romantyczne uczucia i chęć do nawiązywania bliskich relacji z innymi ludźmi.

Cechy, które charakteryzują osoby aseksualne to:

  • Brak pożądania seksualnego w stosunku do innych ludzi – osoba aseksualna nie odczuwa potrzeby lub pragnienia uprawiania seksu nawet będą w związku.
  • Niezainteresowanie aktywnościami seksualnymi lub ich praktykowanie w bardzo ograniczonym zakresie – kontakt fizyczny i bliskość emocjonalna z innymi osobami są dla osób aseksualnych ważniejsze niż aktywność seksualna.
  • Niezdolność do odczuwania podniecenia seksualnego – to objaw aseksualizmu, który oznacza brak fizjologicznej reakcji na bodźce seksualne, takie jak dotyk, obraz lub dźwięk, co prowadzi do braku podniecenia seksualnego.
  • Uczucia romantyczne i pragnienie nawiązywania bliskich relacji z innymi ludźmi – to często występująca cecha u osób aseksualnych, którzy mogą doświadczać romantycznej atrakcyjności w stosunku do innych osób, a jednocześnie nie odczuwać pociągu seksualnego. Dlatego też często szukają oni relacji opartych na bliskości emocjonalnej i intymności, ale bez aktywności seksualnej.
  • Potrzeba okazywania i otrzymywania miłości w inny sposób niż seksualny – osoby te często poszukują sposobów na wyrażanie uczuć w inny sposób niż poprzez aktywność seksualną, takich jak np. przytulanie, rozmowy.

Osoby aseksualne mogą mieć trudności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi, szczególnie w społeczeństwie, które stawia duży nacisk na aktywność seksualną widząc ją jako naturalny element relacji międzyludzkich. Jednakże, coraz więcej osób identyfikuje się jako aseksualne, co przyczynia się do zwiększenia świadomości na temat tej orientacji seksualnej oraz zrozumienia potrzeb i doświadczeń osób aseksualnych.

Osoba aseksualna – kwestie miłości

Osoby aseksualne to osoby, które nie doświadczają lub odczuwają minimalne pożądanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że osoby te nie są zdolne do miłości i związków. Jak w przypadku każdej innej orientacji seksualnej, osoby aseksualne mogą doświadczać głębokich uczuć i pragnąć związku emocjonalnego z inną osobą.

Aseksualizm a związek

Dla wielu osób aseksualnych miłość i związek to głównie kwestia emocjonalna, a nie fizyczna. Zamiast skupiać się na aktywnościach seksualnych, osoby aseksualne preferują bardziej subtelne formy intymności, takie jak przytulanie, pocałunki, rozmowy o uczuciach i wspólne spędzanie czasu.

Dla osób aseksualnych ważne jest, aby ich partnerzy zrozumieli i zaakceptowali ich orientację seksualną oraz potrzeby emocjonalne. W związku z tym, aby związek z osobą aseksualną mógł być udany, konieczna jest szczera komunikacja i otwarcie się na potrzeby partnera.

Aseksualizm a kościół

Aseksualizm jest zjawiskiem, które często spotyka się w społecznościach religijnych, w tym również w kościele. Niektóre osoby odczuwające aseksualizm mogą być zaniepokojone lub dyskryminowane przez kościół, który tradycyjnie promuje małżeństwo i życie seksualne.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści