4 stycznia 2022

Zdrowa dieta, czyli skuteczny sposób na walkę z chorobami cywilizacyjnymi

Choroby układu krążenia, otyłość, cukrzyca, to tylko kilka z najczęstszych chorób społecznych. Zwane są również chorobami cywilizacyjnymi, ponieważ wzrost zachorowalności wynika z szybkiego rozwoju cywilizacyjnego, do którego organizm ludzki nie jest dostosowany. Co więcej, większość tych chorób ma zasięg globalny. Warto jednak zauważyć, że naukowcy i lekarze wskazują, że w ponad 50% przypadków od nas i naszego trybu życia zależy, czy zapadniemy na którąś z chorób cywilizacyjnych. Jak więc można ich uniknąć? Oto podstawy zdrowego życia.

Główne źródła chorób cywilizacyjnych?

Używki takie jak papierosy, czy alkohol, mała ilość ruchu, przetworzona żywność i dieta niedostosowana do siedzącego trybu życia to najważniejsze czynniki powodujące choroby cywilizacyjne, z którymi zmaga się coraz większa część społeczeństwa.

Choroby cywilizacyjne mogą prowadzić do niepełnosprawności i odpowiadają za 80% przedwczesnych zgonów. Poważnym problemem, jest fakt, że na choroby społeczne zapadają coraz młodsze osoby. Do najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych zaliczane są: zaburzenia układu krążenia, cukrzyca typu II, choroby przewodu pokarmowego, depresja, nerwica, otyłość, oraz niektóre nowotwory.

Można wyróżnić dwa główny czynniki chorób cywilizacyjnych:

  • Bezpośrednie – o których wcześniej już wspomnieliśmy, czyli mała ilość ruchu, zła dieta, czy używki;
  • Pośrednie – na które nie mamy bezpośredniego wpływu, takie jak zanieczyszczenie środowiska – powietrza, wody i gleby, hałas, czy zbyt duża ilość stresów.

Jak więc przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym?

Ruch i dieta – najważniejsze metody walki z chorobami cywilizacyjnymi

Jednym z najważniejszych aspektów, które pomogą w utrzymaniu zdrowia i kondycji przez długie lata to ruch oraz właściwa dieta.

Naukowcy wykazali, że 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo, to niezbędne minimum dla każdego człowieka. Ćwiczenia można rozłożyć równomiernie po 30 minut dziennie lub też wybrać się na intensywne treningi kilka razy w tygodniu. Niezwykle istotne jest, by ilość i intensywność ruchu była dopasowana do naszego trybu życia. Osoby mające pracę siedzącą powinny pamiętać, że 150 minut to niezbędne minimum. W przypadku umiarkowanego wysiłku takiego jak spacer może być ono niewystarczające. Warto więc wygenerować nieco więcej czasu na aktywność fizyczną lub uprawiać sport, taki jak pływanie, jazda na rowerze, a nawet kurs tańca.  Czasem wystarczy zmiana niektórych codziennych nawyków, by zwiększyć ilość codziennego ruchu. Do pracy jechać na rowerze lub iść na piechotę. Korzystać ze schodów zamiast z windy, a wieczorem, zamiast siedzieć przed telewizorem wyjść na spacer.

Zamiana nawyków żywieniowych może początkowo również stanowić poważny problem. Szczególnie jeśli masz mało czasu na testowanie nowych, zdrowych przepisów i poszukiwanie nowych smaków. Trudno oduczyć się również podjadania o niewłaściwych porach. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie diety pudełkowej https://fit-catering.pl/.

Jak wybrać dietę dopasowaną do potrzeb

Oferta cateringu dietetycznego naszej marki Fit catering jest bardzo szeroka, dzięki czemu możesz dopasować posiłki idealnie Twoich potrzeb.  Do wyboru masz optymalnie opracowaną dietę zawierającą bogate w minerały i witaminy składniki, jak i posiłki dedykowane osobom mającym różne potrzeby. Możesz określić nie tylko ilość posiłków, ale również dobowe zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, zespół doświadczonych dietetyków z pewnością pomoże w wyborze właściwej opcji. Dieta dla sportowców kierowana jest do tych, którzy intensywnie trenują niemal każdego dnia, potrzebują  więc większej ilość białka i węglowodanów. Są również specjale diety dla osób zmagającymi się z alergiami pokarmowymi, np. bezglutenowe, czy bez laktozy.

Korzystanie z cateringu dietetycznego pomoże Ci wyrobić prawidłowe nawyki żywieniowe, przy jednoczesnej oszczędności czasu. Codziennie otrzymasz zestaw zdrowych, świeżych i smacznych posiłków do swojego domu lub biura.

Materiał promocyjny, przygotowany przy udziale partnera serwisu.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści