21 marca 2022

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Nieodpowiednia dieta redukcyjna oraz złe nastawienie do procesu odchudzania skutkują niechcianym przez wszystkich efektem jo-jo. Pod tym pojęciem kryje się cykliczne chudnięcie i ponowne przybieranie na wadze. Jego skutkiem jest nie tylko pogorszenie zdrowia fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego. Wiele osób odczuwa zniechęcenia i bardzo często całkowicie rezygnuje z podejmowania kolejnych prób. Jakie porady dietetyczne warto wdrożyć w życie, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji?

Podstawowe informacje na temat efektu jo-jo

Nie od dziś wiadomo, że sam proces utraty nadprogramowych kilogramów jest znacznie łatwiejszy, w porównaniu do utrzymania uzyskanej wagi. Wiąże się to z koniecznością przyzwyczajenia się do nowych nawyków żywieniowych oraz ich zaimplementowania na stałe. Za tym wszystkim musi iść całkowita zmiana stylu życia oraz niechęć powrotu do poprzedniego stanu. Główną przyczyną efektu jo-jo jest narzucenie sobie zbyt restrykcyjnej diety, o zbyt niskiej kaloryczności. Wiele osób wybiera zbyt monotonny sposób odżywiania się i często wprowadza głodówki. W efekcie chudniemy stosunkowo szybko, ale jednocześnie nasz organizm jest w stanie drastycznego oszczędzania energii. Oprócz tego, dochodzi do spowolnienia metabolizmu. Jedną z przyczyn efektu jo-jo jest też brak aktywności fizycznej, co powoduje utratę masy mięśniowej. Wiele osób po zrzuceniu pożądanej liczby kilogramów wraca do starych nawyków, zaczyna jeść więcej, włączając w to niezdrowe produkty, czego skutkiem jest większa ilość tkanki tłuszczowej.

Jak uniknąć powrotu do dawnej wagi?

Chcąc raz na zawsze skończyć z odchudzaniem, trzeba wziąć sobie do serca porady dietetyczne i potraktować proces redukcji nie jako chwilowy moment, tylko jako faktyczną zmianę, prowadzącą do wdrożenia na stałe określonych nawyków żywieniowych oraz związanych ze stylem życia. Absolutną koniecznością jest stosowanie racjonalnej diety, pozwalającej na chudnięcie około 0,5-1 kg na tydzień. Oprócz tego, zaleca się ćwiczenia przynajmniej 2-3 razy w tygodniu i stopniowy powrót do diety o większej kaloryczności. Zapraszamy na konsultacje: dietetyk Poznań

Artykuł gościnny.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Powiązane treści