Bursztyn jest pięknym materiałem, który znakomicie sprawdza się jako element wszelkiego rodzaju ozdób. Swoich pochodzeniem różni się jednak od kamieni szlachetnych, dlatego podczas procesu konserwacji należy zastosować inne metody czyszczenia. Jak wyczyścić matowy bursztyn, aby odzyskał swój blask? O czym warto pamiętać wybierając odpowiedni rodzaj środków?
Jak wyczyścić naszyjnik z bursztynu?
Bursztyn jest powszechnie wykorzystywany przy wytwarzaniu biżuterii – począwszy od wszelkiego rodzaju naszyjników, kończąc na kolczykach oraz pierścionkach. Warto jednak pamiętać o tym, że elementy bursztynowe powinny być czyszczone po każdym użyciu. Kluczowe znaczenie ma również sposób przechowywania biżuterii, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych oraz kurzu bursztyn będzie stopniowo tracił swój blask. Z tego powodu najlepszym sposobem na ochronę wartościowych „błyskotek” są materiałowe woreczki oraz pudełka, w których biżuteria będzie na co dzień bezpiecznie spoczywać. Zakładając naszyjnik lub pierścionek z tym materiałem, należy się jednak liczyć z koniecznością oczyszczenia jej powierzchni po całym dniu. Zatem jak wyczyścić bursztyn, aby utrzymać estetykę biżuterii? Do tego celu należy użyć ściereczek z mikrofibry, które będą delikatnie nasączone w wodzie z dodatkiem detergentu. Z zadaniem tym znakomicie poradzi sobie mydło, natomiast wszelkiego rodzaju mocniejsze środki ochrony na bazie alkoholu lub złożonych związków chemicznych mogą uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Nie należy również wykorzystywać szczoteczek i „ostrego” włosia – mikrofibra będzie najlepszym wyborem, ponieważ stanowi ona gwarancję uniknięcia zarysowań na powierzchni samego bursztynu.
Jak wyczyścić zmatowiały bursztyn?
Problem pojawia się w momencie, w którym ze względu na upływ czasu materiał uległ zmatowieniu. Bursztyn wykazuje do tendencje do „tracenia połysku”, co jest szczególnie przyspieszone przez proces niewłaściwego czyszczenia. Otrzymując w spadku biżuterię po przodkach lub decydując się na zakup pięknego bursztynowego naszyjnika na pchlim targu, należy się liczyć z faktem, że efektowność prezencji mogła zostać pogorszona. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym udaje się przywrócić część pierwotnego blasku. Jak wyczyścić stare korale z bursztynu, których powierzchnia jest matowa? Wystarczy w pierwszej kolejności zastosować metodę z mydłem oraz ściereczką z mikrofibry, a następnie przetrzeć każdy element bursztynowy oliwą z oliwek. Powinna ona nadać połysk materiałowi, jednak należy pamiętać o późniejszym przetarciu biżuterii „na sucho”. W przypadku silnie zmatowiałego bursztynu sposób ten pozwala z reguły odzyskać zaledwie część „błyszczenia”, jednak w większości przypadków rozwiązanie to okaże się w pełni wystarczające.
Jak wyczyścić srebrną biżuterię z bursztynem, aby jej nie uszkodzić?
Kłopotliwa sytuacja dotyczy momentu, w którym przy wykonaniu danego rodzaju biżuterii wykorzystano różne rodzaje materiałów. Częstym połączeniem jest srebro i bursztyn, które ze względu na swoją charakterystykę chemiczną wymagają innych sposobów czyszczenia. Wówczas należy dołożyć wszelkich starań, aby proces oczyszczania bursztynu dotyczył tylko elementów z niego wykonanych i analogicznie w ten sam sposób postąpić ze srebrem. Srebro najłatwiej wyczyścić pastą do zębów lub sodą, jednak w przypadku poszczególnych typów biżuterii należy zachować rozwagę. Zatem jak wyczyścić srebrny pierścionek z bursztynem, aby nie uszkodzić jego powierzchni? Zaleca się zabezpieczenie bursztynowych elementów, aby pasta lub soda nie miały z nimi bezpośredniego kontaktu. Do tego celu można wykorzystać taśmy lub po prostu owinąć bursztyn w nieprzepuszczalny dla wody materiał. Cały proces wymaga sporego nakładu pracy, jednak efekty będą widoczne od razu – zarówno w przypadku elementów srebrnych, jak i bursztynowych.
Jeśli wciąż zastanawiasz się nad tym, jak wyczyścić srebro z bursztynem lub w jaki sposób pozbyć się matowej powierzchni, to warto rozważyć skorzystanie z usługi profesjonalnego czyszczenia biżuterii. Jest ona oferowana przez większość lokalnych zakładów złotniczych i pozwala uzyskać gwarancję, że podczas czyszczenia domowymi sposobami nie dojdzie do uszkodzenia powierzchni cennej pamiątki rodzinnej.