6 maja 2024

Zmiana pracy i miejsca zamieszkania – o tym warto pamiętać

Rozważasz przeprowadzkę i będzie to oznaczało także zmianę pracy? W takim razie zachęcamy do lektury tego artykułu, ponieważ możesz znaleźć w nim kilka cennych wskazówek!

Zbadaj rynek pracy w nowym miejscu

Każde miasto ma swoją specyfikę. Z tego powodu warto zawczasu sprawdzić, czy osoby o Twoich kwalifikacjach cieszą się na rynku pracy dużym zainteresowaniem. Od tego może zależeć to, jak szybko uda Ci się znaleźć nowe zatrudnienie. Możesz również rozważyć pracę poniżej swoich kompetencji w początkowym okresie, a w międzyczasie szukać docelowego miejsca. Pamiętaj, że może być Ci potrzebne skierowanie na badania medycyny pracy – wzór.

Zaplanuj swoje finanse

Przeprowadzka wiąże się z kosztami. W dodatku możesz nie wiedzieć, czy od razu uda Ci się znaleźć stałe zatrudnienie. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zaplanowanie wydatków. Przelicz swoje oszczędności i ustal swój budżet. Dobrą praktyką jest ustawienie sobie dziennego limitu (nie wlicza się do niego czynsz czy rachunki) i trzymanie się go.

Zaktualizuj CV

Przyda Ci się także dobre CV. Jeśli już posiadasz taki dokument, ale ma on już swoje lata, to go uaktualnij. Uwzględnij rzeczy, takie jak:

  • aktualne zdjęcie,
  • poprawne dane kontaktowe (warto je sprawdzić dwukrotnie!),
  • doświadczenie zawodowe,
  • ukończoną szkołę,
  • zdobyte doświadczenie, w tym kursy czy szkolenia,
  • zainteresowania,
  • zgodę na przetwarzanie danych.

Pamiętaj także o tym, aby poinformować obecnego pracodawcę o swoim odejściu. Jest to tym bardziej istotne, gdy decyzja o rezygnacji musi zostać poprzedzona okresem wypowiedzenia.

Wykorzystaj kontakty

Jeśli w miejscowości, do której się przeprowadzasz, posiadasz znajomych, nie wstydź się do nich odezwać. Mogą pomóc Ci w znalezieniu pracy bądź mieszkania. Być może znają osobę, która mogłaby Ci pomóc lub po prostu pomogą Ci w poszukiwaniach. Pamiętaj również o tym, że wynajmując mieszkanie, należy zawczasu ustalić wszystkie istotne kwestie z najmującym. Jeśli interesuje Cię kwestia kaucji, to więcej informacji tutaj wskaże Ci, na co zwracać uwagę.

Wracając do znajomych, możesz poprosić ich również o pomoc we wnoszeniu rzeczy do nowego mieszkania bądź uprzednim sprawdzeniu, czy na pewno lokum, które chcesz wynająć, jest w dobrym stanie. Ponieważ oni są na miejscu, mogą zrobić to za Ciebie i na przykład wysłać Ci zdjęcia i filmy, abyś mógł ocenić, czy faktycznie jest to miejsce, w którym chcesz zamieszkać.

Aplikuj jeszcze przed przeprowadzką

Miej na uwadze to, że poszukiwanie pracy zazwyczaj trochę trwa. Wiele zależy w tej kwestii od stanowiska oraz liczby zainteresowanych kandydatów. Zdarza się jednak, że cały proces rekrutacyjny trwa nawet miesiąc. Z tego powodu rozważ aplikowanie jeszcze przed przeprowadzką. Możesz od razu zaznaczyć w mailu bądź formularzu, że nie mieszkasz na ten moment w danym mieście, ale przeprowadzasz się do niego w dniu X i od tego czasu będziesz dostępny. Rekruter będzie wówczas wiedział, że może do Ciebie zadzwonić i w ten sposób odbyć pierwszą rozmowę.

Taka postawa pokaże Ci przy okazji, jak łatwo bądź trudno będzie znaleźć odpowiednią pracy. Jeśli cały proces będzie się przedłużał, to może być to sygnał ostrzegawczy odnośnie tego, że być może warto poczekać z przeprowadzką nieco dłużej.

Rozważ pracę zdalną

Jeśli Twoje stanowisko na to pozwala, to możesz rozważyć podjęcie pracy zdalnej. Daje ona duży komfort podczas przeprowadzania się, ponieważ Twoje miejsce zamieszkania przestaje mieć znaczenie pod kątem zawodowym. Ważny jest jedynie dostęp do internetu.

Kolejnym plusem jest to, że nie będziesz zmuszony do dojeżdżania do pracy. Dzięki temu podczas szukania mieszkania aspekt bliskości do miejsca zatrudnienia również nie będzie mieć znaczenia. Do tego zwiększysz swoje szanse na znalezienie pracy, ponieważ będziesz mógł aplikować do firm z różnych stron Polski, a może i ze świata.

W przypadku niektórych osób praca zdalna oznacza również zwiększoną efektywność. Czasami brak ludzi wokół może pomóc w utrzymaniu skupienia i koncentracji. Z drugiej strony ważne jest samozaparcie i rzetelne wykonywanie swoich obowiązków, ponieważ w mieszkaniu może być sporo rozpraszaczy.

Daj sobie czas na wytchnienie

Jakkolwiek to nie zabrzmi, mając na głowie przeprowadzkę i poszukiwanie pracy, ważne jest znalezienie chwili na złapanie oddechu. Gdy będziesz przemęczony, możesz gorzej wypaść podczas rozmów o pracę bądź z potencjalnym najemcą. W efekcie mogą przejść Ci koło nosa atrakcyjne oferty, ponieważ nie wywrzesz dobrego wrażenia.

Warto także otworzyć się na nowe doświadczenia i pozytywnie zaprogramować na zmiany, które nadchodzą. Zyskasz szansę na kolejne znajomości, otworzysz nowy rozdział w swoim życiu. To może być ogromna okazja i po prostu niezapomniana przygoda.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Ciebie przydatny! Przeprowadzka to wielka sprawa, a dokładając do tego także zmianę pracy, możemy mówić już o naprawdę sporym wyzwaniu. Niemniej jednak poprzez odpowiednie podejście do tego procesu, możesz sprawić, że wszystko to nie będzie aż tak straszne, jak może się momentami wydawać!

Artykuł sponsorowany.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści