Okazjonalnie występujące wzdęcia mogą zdarzyć się każdemu z nas. Zwykle są powiązane z niewłaściwą dietą i po zmianie jadłospisu ustępują. Co, jeśli ta dolegliwość towarzyszy każdego dnia i codziennie czujesz się ociężały i przepełniony gazem? To nie jest normalne! Wzdęcia to objaw, za którym mogą stać zaburzenia w trawieniu pokarmów. Jak je wykryć?
Najczęstsze problemy trawienne
Wzdęcia mogą wiązać się z wieloma stanami, w których trawienie jest pogorszone. Często pojawią się w przebiegu:
- zespołu jelita drażliwego;
- nietolerancji laktozy;
- celiakii;
- przerostu bakteryjnego jelita cienkiego;
- przewlekłych zaparć;
- przewlekłych biegunek;
- chorób trzustki;
- chorób pęcherzyka żółciowego i wątroby;
- chorób żołądka. [1]
Zaburzenia trawienne – testy z krwi
Diagnoza problemów z trawieniem powinna rozpocząć się od dokładnego oznaczenia wszystkich możliwych parametrów z próbki krwi żylnej. Należy wykonać:
- pełną morfologię krwi;
- CRP – marker stanu zapalnego;
- poziom enzymów trzustkowych – amylaza i lipaza;
- testy wątrobowe – ALT, AST, ALP, bilirubina;
- testy tarczycowe – TSH (hormon przysadki) oraz fT4 i fT3 (wolne hormony tarczycy);
- poziom glukozy na czczo;
- panel lipidowy.
W razie występowania objawów wskazujących na celiakię można oznaczyć poziom przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej TG-IgA i przeciwciał przeciwko endomysium IgA EMA, a przy podejrzeniu alergii pokarmowych można oznaczyć poziom swoistych przeciwciał IgE i IgG. [2]
Zaburzenia trawienne – badania endoskopowe
Przedłużające się dolegliwości związane ze wzdęciami wymagają zwykle przeprowadzenia badań endoskopowych – zwłaszcza u osób starszych. Badania endoskopowe wykorzystują elastyczną rurkę z kamerką i światłowodem, która jest wprowadzana do przewodu pokarmowego. Pozwala to osobie badającej na oglądanie śluzówki przełyku, żołądka i dwunastnicy (esofagogastroduodenoskopia) oraz odbytnicy, jelita grubego oraz końcowego fragmentu jelita cienkiego (kolonoskopia). Podczas badania możliwe jest pobranie wycinków do badań mikrobiologicznych i histologicznych, dzięki czemu można potwierdzić lub wykluczyć m.in. celiakię, choroby zapalne jelit, choroby nowotworowe oraz zakażenie bakterią Helicobacter pylori. [2]
Zaburzenia trawienne – inne badania
Do diagnostyki problemów z trawieniem wykorzystuje się także:
- badania obrazowe – badanie USG jamy brzusznej jest badaniem z wyboru;
- testy oddechowe – wykonane z wcześniejszym odpowiednim przygotowaniem pacjenta mogą służyć rozpoznaniu lub wykluczeniu nietolerancji laktozy, SIBO i zakażenie Helicobacter pylori.
- badanie kału – pozwala na diagnostykę w kierunku infekcji, zapaleniu jelit i uszkodzenia wątroby. [2]
Jak radzić sobie ze wzdęciami przy problemach trawiennych?
Zanim rozpoczniesz celowane leczenie skierowane na usunięcie przyczyny problemów trawiennych, wprowadź pewne działania, które mogą pomóc w zminimalizowaniu odczuwanych wzdęć.
- Przyjrzyj się swojej diecie i zmniejsz spożywanie produktów o potencjale wzdymającym.
- Pij minimum 2 litry wody dziennie – usprawnia to pracę jelit.
- Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej.
- Wysypiaj się.
- Sięgnij po ziołowe preparaty o działaniu wiatropędnym. Są to m.in. rumianek, mięta pieprzowa i koper włoski.
- Zażyj lek na wzdęcia zawierający symetykon. Ten preparat rozbija duże pęcherzyki gazu na mniejsze i ułatwia ich usuwanie. [3]
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną treścią ulotki dołączonej do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Bibliografia
[1] B. E. Lacy, D. Cangemi, i M. Vazquez-Roque, „Management of Chronic Abdominal Distension and Bloating”, Clinical Gastroenterology and Hepatology, t. 19, nr 2, s. 219-231.e1, luty 2021, doi: 10.1016/j.cgh.2020.03.056.
[2] A. Szczeklik (red.), Choroby wewnętrzne. Medycyna Praktyczna, 2020.
[3] A. Mari i in., „Bloating and Abdominal Distension: Clinical Approach and Management”, Adv Ther, t. 36, nr 5, s. 1075–1084, 2019, doi: 10.1007/s12325-019-00924-7.
Artykuł zewnętrzny.