Choroby skórne są jednymi z najczęściej występujących przewlekłych schorzeń. Do dermatoz zalicza się egzema zwana również wypryskiem. Może przebiegać w fazie łagodnej, ostrej, ale i mieć postać przewlekłą. Warto dowiedzieć się, jak leczyć egzemę i zapobiegać jej nawrotom.
Jakie objawy daje egzema i jak ją rozpoznać?
Egzema jest chorobą skóry, która ma podłoże alergiczne. Na jej występowanie mogą mieć wpływ także czynniki genetyczne i nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Egzema daje objawy często po kontakcie z czynnikiem alergizującym, chyba że ma ona podłoże endogenne. Pojawia się zaczerwienienie, a także silne swędzenie skóry. Obszar zmian jest wyraźnie oddzielony od zdrowej skóry, często mają one wygląd pokrzywki. Mogą występować także grudki, które zmieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem. Skóra może się też łuszczyć. Objawy nie są zatem charakterystyczne i występują także w innych dermatozach. Od łuszczycy odróżnia ją to, że zmiany są cieńsze, z mniejszą ilością łusek. Egzemie towarzyszy silniejszy świąd. Lekarz na podstawie wywiadu oraz objawów może określić, czy ma do czynienia z egzemą, czy inną chorobą. Może też zlecić badania w kierunku alergii, gdyż to alergeny mogą być odpowiedzialne za występowanie wykwitów skórnych. Wyprysk może występować na różnych częściach ciała. Często występuje egzema na dłoniach i może być ona związana z kontaktem z drażniącymi substancjami. Oczywiście może występować także na innych obszarach ciała, np. twarzy, rękach, plecach, szyi, nogach czy brzuchu
Jak wygląda leczenie egzemy?
W leczeniu egzemy stosuje się przede wszystkim preparaty nawilżające i regenerujące. Można sięgnąć zarówno po balsamy, maści, olejki, jak i kremy. Przede wszystkim powinny one zawierać humektanty, czyli substancję wiążące wodę w skórze i głęboko nawilżające. Na pewno przydatne w pielęgnacji skóry z egzemą są produkty zawierające niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, niacynamid, który wzmacnia barierę hydrolipidową, a także mocznik, który dogłębnie nawilża, a jednocześnie złuszcza zrogowaciały naskórek. W przypadku nasilonych objawów stosuje się środki przeciwhistaminowe. Lekarz może przepisać także kortykosteroidy. Dzięki temu można zniwelować choćby uciążliwy świąd. Stosowanie produktów nawilżających i przeciwzapalnych może spowodować cofnięcie się objawów, ale gdy przyczyną jest alergen, to oczywiście organizm nie może być na niego narażony, gdyż wtedy będą one nawracać.
Jak zapobiegać nawrotom objawów egzemy?
Aby zapobiegać objawom egzemy, należy stosować kosmetyki, które nie zawierają przesuszających skórę składników. Mowa zwłaszcza o alkoholu, ale i SLS, SLES czy olejach mineralnych. Należy unikać drażniących, podrażniających skórę materiałów, czy takich, które nie pozwalają jej oddychać. Zatem trzeba stronić od ubrań z tworzyw sztucznych, które nie pozwalają na optymalną wymianę powietrza, a także choćby wełny, która z kolei może powodować uczucie swędzenia. Warto sięgać po odzież bawełnianą czy lnianą, a także wykonaną z delikatnej satyny bawełnianej czy jedwabiu. Nie należy korzystać z basenów z chlorowaną wodą ani solarium. Trzeba unikać bezpośredniej ekspozycji skóry na słońce bez optymalnego zabezpieczenia w postaci wysokich filtrów UV. Należy unikać kąpieli w wysokiej temperaturze, a także kontaktu z detergentami. Jeżeli badania w kierunku alergii wykażą uczulenie na określoną substancję, to oczywiście należy jej unikać czy to w diecie czy w kontakcie bezpośrednim.
Materiał sponsorowany.