Trudno jest oszacować częstość występowania żylaków, ale według niektórych badań mogą dotykać nawet 70% dorosłej populacji. Częściej występują u kobiet i prawdopodobieństwo ich pojawienia się wzrasta wraz z wiekiem. W związku ze starzeniem się społeczeństw należy przyłożyć starania do zapobiegania pojawieniu się żylaków i walki z ich objawami. [1]
Żylaki – jakie dają objawy?
Żylaki to opuchnięte i poskręcane żyły, które przeświecają przez skórę nóg. Tworzą uwypuklenia o sinofioletowym lub niebieskim zabarwieniu. Czasem znajdują się na nich zgrubienia wyczuwalne przy dotyku i wyglądające jak sznur z pętlami.
Dodatkowe objawy towarzyszące obecności żylaków to:
- zmiana zabarwienia skóry wokół żylaków,
- świąd skóry,
- bóle i skurcze nóg,
- uczucie ciężkości nóg,
- obrzęki (zwłaszcza po całym dniu aktywności i w gorące dni).
Wymienione objawy mogą występować jeszcze przed pojawieniem się żylaków na nogach i świadczyć o już rozpoczętej przebudowie naczyń. [2]
Żylaki – korzystne zmiany stylu życia
Na rozwój żylaków wpływa płeć, wiek i geny. Są to czynniki, na które nie mamy wpływu. Na kondycję naczyń nóg wpływają też nasze codzienne wybory, więc odpowiednio dostosowując styl życia, można opóźnić pojawienie się żylaków i zmniejszyć odczuwane przez nie dolegliwości. Na co warto zwrócić uwagę?
- Ruszaj się. Siedzący tryb życia w dużej mierze odpowiada za chorobę żylakową. Problemem jest też praca w pozycji stojącej. Kiedy nie aktywujesz mięśni łydek, krew z nóg odpływa w kierunku serca z dużym utrudnieniem. Grawitacyjny spływ powoduje zastoje i zwiększanie nacisku na naczynia, co prowadzi do ich poszerzenia. Zadbaj o to, żeby każdego dnia choć trochę poćwiczyć dla zdrowia nóg. Spacer, rower czy pływanie – wszystko to jest dobrym wyborem. Jeśli tylko możesz, rób przerwy w pracy na przynajmniej chwilowe rozruszanie nóg.
- Utrzymuj prawidłową wagę. Nadmiar kilogramów to dodatkowe obciążenie, które muszą nosić Twoje nogi. Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna to klucz do nie tylko ładnej, ale przede wszystkim zdrowej sylwetki i nóg.
- Zrezygnuj z obcasów. Buty na obcasie przenoszą ciężar ciała na palce i usztywniają staw skokowy i łydkę. Chodząc w takim obuwiu, utrudniasz przepływ żylny w nogach. Na co dzień wybieraj płaskie buty z dobrą amortyzacją, a wysokie obcasy zostaw na specjalne okazje.
- Unikaj obcisłych ubrań. Ciasne spodnie i skarpety wywierają ucisk na skórę i znajdujące się pod nią struktury, w tym na naczynia żylne. Krew przepływa przez nie z utrudnieniem, co prowadzi do uczucia ciężkości nóg i obrzęków. Zamiast ciasnych jeansów wybierz spodnie z naturalnych tkanin o luźnym i elastycznym kroju. Latem wybieraj krótkie spodenki, sukienki lub spódnice. [3]
Żylaki – walka z dokuczliwymi objawami
Żadne dostępne na rynku tabletki, kremy czy maści nie sprawią, że raz rozwinięte żylaki się wycofają. Jedyny sposób na pozbycie się żylaków to ich usunięcie. Można jednak walczyć z objawami takimi jak obrzęki i uczucie ciężkości nóg, stosując regularnie żel do nóg z heparyną. Warto go mieć w domowej apteczce, ponieważ jego działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe korzystnie wpływa na kondycję nóg. Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych wyciągów, możesz wypróbować preparaty z arniką górską lub wyciągiem z kasztanowca, które głownie działają przeciwobrzękowo.
Bibliografia
[1] „Medycyna po Dyplomie – Żylaki kończyn dolnych – współpraca internisty i chirurga”. Dostęp: 23 czerwiec 2024. [Online]. Dostępne na: https://podyplomie.pl/medycyna/39176,zylaki-konczyn-dolnych-wspolpraca-internisty-i-chirurga
[2] „Varicose Veins – Varicose Veins | NHLBI, NIH”. Dostęp: 23 czerwiec 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.nhlbi.nih.gov/health/varicose-veins#What-are-the-symptoms?
[3] A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.
Artykuł przygotowany przez partnera strony.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.