10 stycznia 2023

Wanny łazienkowe – najpopularniejsze kształty i wymiary

Każdy prawdziwy miłośnik kąpieli chce, aby jego wanna była jak najbardziej komfortowa w użytku. Niestety w wielu przypadkach trzeba chodzić na kompromisy związane z rozmiarem i kształtem ze względu na ograniczenia w metrażu łazienki. Na szczęście na rynku dostępne są różnego rodzaju opcje, które można bez trudu dopasować do wielkości pomieszczenia oraz swojego wzrostu i gabarytów. Wybór dotyczy nie tylko rozmiaru, ale również materiału wykonania, kształtu i dodatkowych funkcjonalności. Z jakimi rozwiązaniami można się zatem spotkać?

Najpopularniejsze kształty wanien

Na rynku dostępne są zarówno klasyczne modele wyróżniające się minimalistycznym wyglądem, jak i bardziej designerskie wersje. Na co można się zdecydować?

  • Wanna kwadratowa – to dość rzadko spotykana wersja ze względu na swój znaczny rozmiar. Takie modele prezentują się jednak bardzo efektownie i stanowią świetny wybór do dużych łazienek.
  • Wanny prostokątne – to tradycyjne modele, które cieszą się popularnością już od wielu lat. Ponadczasowy wygląd sprawia, że wiele osób wciąż decyduje się na taki egzemplarz do swojej łazienki. Są one bardzo funkcjonalne i wygodne, a przy tym eleganckie w swojej prostocie.
  • Wanna owalna – kolejny przykład klasycznej stylistyki, która jest niezwykle szykowna. Taki model sprawdzi się zwłaszcza jako wanna wolnostojąca. W nowoczesnym wydaniu można spotkać się z minimalistycznymi egzemplarzami. Oprócz tego dostępne są wersje z ozdobnymi nóżkami.
  • Wanna trójkątna – to egzemplarz cieszący się dużą popularnością, co ma związek z nieustawnością współczesnych łazienek. Występują głównie jako wersje narożne zarówno symetryczne, jak i asymetryczne.

Oprócz wyżej wymienionych dostępne są także okrągłe wanny łazienkowe, które podobnie jak kwadratowe zajmują dużo miejsca. Z drugiej strony mogą z nich korzystać dwie osoby jednocześnie. Rzadziej spotykane są modele wielokątne oraz egzemplarze na indywidualne zamówienie.

Jak wybrać rozmiar wanny?

Ten parametr ma kluczowe znaczenie dla komfortu domowników, dlatego warto dokładnie przemyśleć aranżację, aby mieć pewność, że korzystanie z wanny będzie przyjemne. Jeśli chodzi o najczęściej spotykane wersje prostokątne, zazwyczaj występują one w rozmiarach od 140 do 170 cm długości i 70 cm szerokości. Wanna 180 cm sprawdzi się w przypadku wysokich osób. Modele owalne są dostępne w rozmiarach od 175 cm do 190 cm. Wanny trójkątne symetryczne zaczynają się od rozmiarów 120 x 120 cm, zwykle kończąc się na 150 x 150 cm, zaś asymetryczne od 140 x 90 cm do 170 x 110 cm. Choć duża wanna jest marzeniem wielu osób, nie powinno się zwiększać jej kubatury kosztem przestrzeni znajdującej się wokół, tym bardziej, jeśli łazienka i tak jest już niewielka.

Dodatkowe informacje na temat wanien

Wybierając model do swojej łazienki, najlepiej kierować się optymalnym wykorzystaniem dostępnego miejsca. Przeanalizujmy zatem możliwości pomieszczenia. Nawet jeśli najbardziej podobają się nam wanny łazienkowe wolnostojące, może się okazać, że w przypadku naszej łazienki będzie to kompletnie niefunkcjonalne. Bardzo dobrze sprawdzają się modele narożne, które montuje się nawet w dość małych pomieszczeniach. Zazwyczaj posiadają one owalne wykończenie, które ułatwia wchodzenie, a przy tym maksymalizuje ilość przestrzeni w samej wannie.

Artykuł partnerski.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści

Black Friday z Dreame

Black Friday z Dreame

Black Friday zbliża się wielkimi krokami! Z tej właśnie okazji marka Dreame przygotowała niesamowite okazje. Myślisz o...

czytaj dalej