Zamieszkanie we własnym domu jednorodzinnym to marzenie wielu par i rodzin z dziećmi. Klasycznym rozwiązaniem jest budowa murowanego domu, jednak jest to droga i długotrwała inwestycja, która nie współgra z proekologicznymi przekonaniami. Alternatywą dla tradycyjnej opcji budowania domu są drewniane domki całoroczne. O ich specyfice zgodził się porozmawiać Przemysław Balcewicz, dyrektor firmy Eko Architektura, która obecnie wiedzie prym w branży budownictwa z drewna.
Czy drewno nadaje się na budowę domu całorocznego?
Domki z drewna kojarzą się przede wszystkim z wakacyjną destynacją i sposobem spędzania wczasów nad morzem lub w górach w okresie wakacji letnich. Nie można zaprzeczyć, że większość drewnianych konstrukcji służy właśnie w takim celu, jednak nie jest to ich jedyne zastawanie. Nasza firma Eko Architektura proponuje klientom realizację domków drewnianych całorocznych, które jakością i komfortem mieszkania nie odbiegają od klasycznego murowanego budownictwa. W celu zagwarantowania naszym klientom produktów o najwyższej jakości, przykuwamy szczególną uwagę do surowca, z którego produkujemy nasze domy całoroczne.
Drewno na domki całoroczne jest wysuszane do wilgotności 14 – 18% i pozyskiwane jest z jodeł i sosen z regionów północnych. Użytkowanie domków z drewna przez długie lata jest możliwe, dzięki impregnacji i malowaniu drewna. Poza jakością surowca, równie ważną kwestią jest dobry projekt budynku. Nasze domy drewniane są konstruowane w taki sposób, aby drewniane elementy miały dostęp do powietrza i mogły się bezproblemowo wietrzyć. Co więcej, dodatkowe elementy wystające z konstrukcji, montowane są tak, by woda opadowa szybko ściekała i nie gromadziła się na powierzchni drewna.
Dlaczego domy drewniane uważa się za ekologiczne?
Domki drewniane całoroczne dominują nad budownictwem murowanym przede wszystkim pod względem ekologii. Kiedy klienci pytają się nas, czy takie rozwiązanie naprawdę będzie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, podajemy szereg argumentów dowodzących ekologiczności domków z drewna.
- drewno to naturalny surowiec odnawialny
- obróbka drewna, na każdym etapie, wymaga mniejszych nakładów energetycznych i nakładów pracy w porównaniu do innych surowców
- ocieplenie budynku minimalizuje ilość zużywanej energii
- do budowy domków drewnianych całorocznych nie wykorzystuje się dużej ilości elementów metalowych, co również wpływa na zmniejszenie zużycia energii podczas realizacji zlecenia
- ściany wewnętrzne są przyjemne dla oka bez żadnej dodatkowej obróbki, a więc nie zużywa się dodatkowych materiałów na wykończenie wnętrz
Czy to prawda, że domki drewniane wpływają korzystnie na zdrowie?
Przebywanie w naturalnym otoczeniu już od lat jest stosowane jako terapia wpływająca na zdrowie psychiczne. Mieszkanie w domu z drewna może przynosić podobne rezultaty. Kolor i zapach drewna koi nerwy i uspokoja organizm. Co więcej, drewno z drzew iglastych zawiera żywicę, która korzystnie wpływa na drogi oddechowe.
Mieszkanie w domku z drewna jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla alergików. Jest tak ze względu na elektrostatyczne właściwości drewna, które uniemożliwiają unoszenie się kurzu w powietrzu.
Ogromną zaletą drewnianych domów jest ich właściwość regulowania wilgoci i zapobiegania wysuszania się powietrza wewnątrz. Drewno w przypadku zbyt dużej wilgoci w pomieszczeniu pochłania ją, a w odwrotnej sytuacji, oddaje ją na zewnątrz. Regulacja poziomu wilgoci łączy się również z regulacją temperatury. Dzięki temu w domkach drewnianych całorocznych zawsze panuje przyjemny, optymalny dla zdrowia klimat.
Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons
Polecamy artykuł: Do jakich aranżacji pasują lamele drewniane?
Artykuł partnerski.