30 listopada 2021

Specyfika karty obciążeniowej

Karta obciążeniowa jest jednym z rodzajów kart wydawanych przez banki. Bardzo często karta obciążeniowa utożsamiana jest z kartą kredytową. Istotnie, mechanizm działania obu kart jest podobny, bo wiąże się z wydawaniem pieniędzy, których klient fizycznie nie ma na koncie. Jednak sposób rozliczania obu kart jest zupełnie inny.

Karta obciążeniowa jest kartą płatniczą i najczęściej stosowana jest w przypadku regulowania kosztów delegacji służbowych albo kosztów podróży. Karty te zwykle wydawane są po uiszczeniu opłaty członkowskiej, a potencjalni klienci muszą spełniać określone wymagania finansowe, nierzadko bardzo wysokie. Dlaczego warunki są tak wyśrubowane? Głównie dlatego, że karta obciążeniowa nie jest powiązana z posiadanym rachunkiem bankowym, a co za tym idzie, nie posiada limitu wydatków lub jest on bardzo wysoki. Pozwalając klientom na korzystanie z takiej karty bank musi mieć więc gwarancję, że nawet bardzo poważne zadłużenia będą w odpowiednim terminie spłacone, bo klient jest wystarczająco wiarygodny pod względem finansowym i nie narazi banku na poważne straty.

Różnica jest także w samym sposobie rozliczania takiej karty. Całe zadłużenie musi zostać spłacone w określonym terminie. W przypadku najmniejszej nawet zwłoki posiadacz karty musi liczyć się z wysokimi karami finansowymi oraz z zastrzeżeniem karty. Są to więc konsekwencje o wiele poważniejsze niż w przypadku karty kredytowej przekroczenie okresu bezodsetkowego: https://pamietnikwindykatora.pl/jak-dziala-okres-bezodsetkowy-na-karcie-kredytowej/

Z kart obciążeniowych mogą korzystać również przedsiębiorcy przy płaceniu za towary i usługi. Transakcje handlowe przy użyciu takiej karty mogą być zawierane również przez telefon albo internet. W przypadku transakcji międzynarodowych również możemy posłużyć się kartą obciążeniową. Mimo tego, z punktu widzenia przedsiębiorcy, korzystniejsze jest używanie kart kredytowych, głównie dlatego, że opóźnienie w spłaceniu zadłużenia nie wiąże się z tak kosztownymi konsekwencjami jak w przypadku kart obciążeniowych. Do tego karty obciążeniowe nie wiążą się z dodatkowymi przywilejami, jakie może zapewnić korzystanie z kart kredytowych, jak zwłaszcza .

Karty obciążeniowe są za to dobrym rozwiązaniem dla tych klientów, którzy mają wprawdzie regularne dochody, ale nie mają stałej pracy. Brak stałego zatrudnienia zwykle uniemożliwia im uzyskanie karty kredytowej, natomiast kartę obciążeniową dostaną wyłącznie na podstawie wyciągu bankowego, który pokaże, że nasze konto jest na bieżąco zasilane kwotą co najmniej 1000 zł. Opłaty za korzystanie z karty obciążeniowej naliczane są najczęściej procentowo – mniej więcej 1-2,5% wartości transakcji bezgotówkowych.

Artykuł reklamowy.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Powiązane treści