Ziarna sezamu stanowią prawdziwą skarbnicę wartościowych składników odżywczych, niezbędnych do zachowania zarówno zdrowia, jak i urody. Poznaj prozdrowotne właściwości sezamu i dowiedz się, jak włączyć go do codziennej diety.
Sezam – określanym również mianem łogowy wschodniej lub kunżutu – zaliczany jest do grona najstarszych, znanych ludzkości roślin oleistych. Najpopularniejszą odmianą opisywanej rośliny jest sezam biały, niemniej jednak na polskim rynku dostępny jest również sezam czarny. Czym różnią się od siebie wspomniane odmiany? Otóż sezam biały cechuje się orzechowym, lekko słodkim smakiem, natomiast czarne nasiona posiadają zdecydowanie mocniejszy, wyraźny aromat.
W sprzedaży dostępne są dwie postacie opisywanej przyprawy: łuskana oraz niełuskana. Sezam niełuskany posiada nieco wyższą ilość wapnia i białka, niż sezam łuskany. Z kolei ten drugi przewyższa postać niełuskaną pod względem zawartości żelaza.
Pochodzenie sezamu
Sezam znany jest ludzkości od czasów starożytnych. Choć najprawdopodobniej pochodzi on z krajów afrykańskich, to jednak jego uprawę na wyższą skalę zawdzięczamy mieszkańcom Indii. Szacuje się, że pierwsze plantacje sezamu powstały ok. 4000 lat temu. Co więcej, istnieją nawet doniesienia świadczące o tym, że roślina była używana już w starożytnym Egipcie. Ówcześni kapłani wykorzystywali zarówno ziarna sezamu, jak i pozyskiwany z nich olej w formie leku na różnego typu dolegliwości (gównie do leczenia schorzeń układu pokarmowego). Co interesujące, w medycynie chińskiej sezam stosowany jest jako lek na przypadłości związane z funkcjonowaniem żołądka, trzustki oraz śledziony.
Właściwości sezamu
Faktem jest, iż ziarna sezamu stanowią prawdziwą skarbnicę witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jakich konkretnie? W 100 g tych niepozornych ziaren znajdziemy około 12 g błonnika, 18 g białka, 11 g węglowodanów, a także białko (zawierające sporą ilość tryptofanu, czyli aminokwasu uczestniczącego w syntezie melatoniny), nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3, omega 6 oraz omega 9), witaminy z grupy B (B2 i B3), witaminę A, witaminę E, błonnik, lecytynę, kwas foliowy, a także żelazo, wapń, miedź, mangan, cynk, selen, potas, magnez oraz fosfor.
Sezam stymuluje pracę jelit i zapobiega zaparciom, wspomaga pracę serca i układu naczyniowego, przeciwdziała wystąpieniu chorób krążenia oraz cukrzycy typu II. Zawarty w ziarnach tryptofan, który jest konieczny do syntezy melatoniny, odczuwanie podnosi jakość snu, zapobiega stanom lękowym i łagodzi przebieg depresji. Dzięki obecności żelaza wspiera walkę z anemią, natomiast zawarty w ziarnach kwas oleinowy zmniejsza poziom tzw. złego cholesterolu, tym samym minimalizując ryzyko wystąpienia udaru.
Zastosowanie sezamu
Sezam nie tylko może, ale wręcz powinien znaleźć zastosowanie w codziennej diecie. Idealnie podkreśli on zarówno smak dań słodkich, takich jak ciasta czy desery, jak i potraw wytrawnych różnego rodzaju. Jego łagodny smak wspaniale komponuje się z mięsem białym (kurczak, ryby, owoce morza) oraz czerwonym (wołowina, wieprzowina), dlatego też przyprawa obecna jest w sporej ilości potraw kuchni azjatyckiej. Poza tym sezam możemy dodawać do sałatek, zup warzywnych i mięsnych, sosów czy panierek. Innym, równie godnym polecenia sposobem na wykorzystanie sezamu jest przygotowanie pasty tahini, słodkich sezamków lub chałwy. Jak widać na powyższych przykładach, ziarna sezamu są niezwykle uniwersalne oraz oczywiście bardzo zdrowe. Pozostaje więc tylko jedno pytanie; gdzie kupić dobrej jakości sezam? Opisywane ziarna dostępne w dobrej cenie znajdziesz m.in. na stronach sklepu https://gomigo.pl/pl/products/sezam-bialy-luskany-1-kg-migogroup-122.html
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.