2022 rok przyniósł spore podwyżki – nie tylko produktów spożywczych, a analizy ekspertów wskazują na dalsze podnoszenie cen. Zwiększonych wydatków trudno będzie uniknąć, ale można już teraz zabezpieczyć swój budżet. Sprawdź, co możesz zrobić, aby rosnące ceny nie były nadmiernym obciążeniem domowych finansów.
Nie od dziś mówi się o zasadności budowania tzw. poduszki finansowej. To warunek konieczny, który pozwala na zabezpieczenie swojej przyszłości w razie nieprzewidzianych wydatków. Chociaż najczęściej o ich wykorzystaniu mówi się w kontekście utraty pracy i chęci utrzymania dotychczasowego standardu życia, takie środki przydają się także w momencie rosnących cen.
Poduszka finansowa – forma zabezpieczenia domowego budżetu
Budowanie poduszki finansowej polega na systematycznym odkładaniu środków. Dzięki temu – w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych – będzie można skorzystać ze zgromadzonych pieniędzy. Pozwoli to uniknąć obciążenia bieżącego budżetu i jednocześnie zmniejszy ryzyko wpadnięcia w poważniejsze kłopoty finansowe.
Chociaż przyjmuje się, że solidna poduszka finansowa powinna stanowić co najmniej równowartość 6-miesięcznego wynagrodzenia za pracę, tak naprawdę liczy się każda kwota. Nawet niewielkie oszczędności mogą stanowić nieocenione wsparcie domowego budżetu wówczas, gdy ceny za żywność, gaz, energię elektryczną czy różnorodne usługi stale rosną.
Konto oszczędnościowe – sposób na zbudowanie poduszki finansowej?
Chociaż istnieje wiele sposobów pozwalających na zbudowanie poduszki finansowej, najprostszym narzędziem jest konto oszczędnościowe. Każdy może mieć do niego dostęp – wystarczy być posiadaczem rachunku osobistego w banku.
Jeśli chodzi o konta oszczędnościowe, przemawia za nimi wiele argumentów. Wśród nich wymienić się m.in.:
- stały dostęp do środków – w razie potrzeby pieniądze da się wypłacić w dowolnym momencie,
- możliwość oszczędzania już od pierwszej złotówki – dzięki temu każdy może gromadzić pieniądze,
- swobodę wpłat – środki można wpłacać w dowolnym momencie, nawet kilka razy w ciągu okresu rozliczeniowego.
Warto przy tym pamiętać, że konto oszczędnościowe daje gwarancję zysków. Oznacza to, że odsetki doliczane są zawsze – także wtedy, gdy w trakcie trwania cyklu rozliczeniowego wypłacić część pieniędzy.
Jeśli interesuje cię wyłącznie najlepsze konto oszczędnościowe, zwróć uwagę m.in. na ofertę Toyota Banku. Dostępne tam Konto Oszczędnościowe nie tylko pozwala wypracować pewny zysk, ale i zwiększa motywację do systematycznego odkładania pieniędzy. Dlaczego? Jeśli chodzi o oprocentowanie, konto oszczędnościowe pozwala zyskać nawet 0,7% w skali roku – rośnie do tego poziomu, gdy wysokość kapitału zgromadzonego na rachunku przekroczy konkretną kwotę.
Zapanuj nad wydatkami, by zaplanować domowy budżet
W okresie wzmożonych podwyżek cenowych warto zapanować nad niepotrzebnymi wydatkami. Dokładnie planuj swój miesięczny budżet, pozostawiając „rezerwę” na nieprzewidziane koszty. Z listy usuń jednak te wydatki, które nie mają większego uzasadnienia.
Pamiętaj! Celem racjonalnego zarządzania finansami jest przygotowanie domowego budżetu do zwiększonych kosztów życia. Warto zatem jak najszybciej rozpocząć oszczędzanie, aby kolejne podwyżki cen nie spowodowały „dziury” w domowym budżecie.
Artykuł gościnny.