22 września 2023

Czy można farbować włosy w ciąży?

Ciąża to niewątpliwie wyjątkowy, ale i trudny czas dla kobiety. Zewsząd płyną same zakazy i o ile niektóre faktycznie mają sens, to inne wzięły się z ludowych przesądów. Dotyczy to np. farbowania włosów w ciąży. Obalamy mity i zdradzamy, jak bezpiecznie farbować włosy w ciąży.

Czy można farbować włosy w ciąży?

Najwłaściwsza w takiej sytuacji odpowiedź brzmi: tak, ale…

Nowoczesne farby do włosów są bezpieczne dla mamy i dziecka, mimo to warto pamiętać, że ciąża jest czasem szczególnym i trzeba zachować ostrożność.

Nie zaleca się ciężarnym farbowania włosów w pierwszym trymestrze. To czas, w którym kształtują się najważniejsze narządy. Mówi się nawet, że dziecko rozwija się do trzeciego miesiąca, a potem już tylko rośnie. Farby do włosów to związki chemiczne i chociaż nie są w stanie przeniknąć przez włosy do organizmu, to można je wchłaniać drogą oddechową. Z tego też powodu lepiej nie podejmować ryzyka. To stanowisko popierają lekarze.

Od drugiego trymestru ciąży można już bezpiecznie farbować włosy zarówno w domu, jak i w salonie. W tym drugim przypadku trzeba powiedzieć fryzjerowi o ciąży.

Jak długo można farbować włosy? Właściwie do końca ciąży, ale w ostatnich tygodniach samodzielne nałożenie i zmycie farby może być trudne, ze względu na duży brzuch.

UWAGA: Chociaż farbowanie włosów w ciąży nie jest zakazane, to trzeba mieć świadomość, że organizm kobiety może różnie zareagować na pigment. Ostateczny kolor włosów może się więc znacząco różnić od oczekiwanego.

Jak zafarbować włosy w ciąży w domu?

Farbowanie włosów w ciąży w domu nie różni się specjalnie od tego, które wykonywałaś przed ciążą. Nadal trzeba mieć odpowiednie miejsce, naczynie na farbę, ubranie ochronne, rękawiczki i zegarek. Jednak liczą się niuanse, dlatego pamiętaj o:

– Dobrej wentylacji pomieszczenia, być może kuchnia okaże się lepsza od łazienki, szczególnie niedużej. Kobiety w ciąży są bardzo wrażliwe na zapachy – nawet jeśli do tej pory farba nie drażniła powonienia, teraz może być inaczej. Co więcej. Zbyt intensywny zapach może spowodować złe samopoczucie, łącznie z mdłościami.

– Teście uczuleniowym – nieważne, który raz farbujesz włosy farbą tej samej marki. Hormony ciążowe są nieobliczalne i za ich przyczyną może pojawić się reakcja uczuleniowa na dobrze do tej pory tolerowany kosmetyk.

– Wybieraniu farb bez amoniaku – co prawda większość topowych kosmetyków już nie ma amoniaku w składzie, ale ciągle zdarzają się wyjątki. W ciąży warto wyjątkowo dokładnie czytać informacje na opakowaniach.

Skąd się wziął zakaz farbowania włosów w ciąży, czyli popularne przesądy

Farbowanie włosów w ciąży miało skutkować rudą fryzurą u dziecka. Ponieważ rudy kolor był dawniej kojarzony z czarami – rudowłose kobiety palono na stosach – taką przypadłość uważano za wielkie nieszczęście. Kobiety rezygnowały z farbowania włosów w ciąży, by nie rzucić uroku na dziecko.

Inna wersja tego przesądu głosiła, że jeśli kobieta zafarbuje włosy w ciąży, to dziecko będzie miało przebarwienia na twarzy lub na całym ciele.

Mało tego – kobiety w ciąży nie mogły obcinać włosów ani nawet ich skracać, bo groziło to łysiną u dziecka.

Na szczęście dziś wiemy, że to wszystko nieprawda i farbowanie włosów w ciąży niczym nie grozi matce ani dziecku.

Artykuł partnera.

Powiązane treści