16 września 2021

Ceramidy w kosmetykach

Ceramidy należą do grupy lipidów, czyli są substancjami tłuszczowymi. Pełnią ważną funkcję w rozwoju mózgu i systemu nerwowego, ale składają się też na blisko 50% naszego naskórka — naturalnej bariery ochronnej skóry. Działają niczym spoiwo. Bazując na tej właściwości, nowoczesna technologia kosmetyczna znalazła świetne zastosowanie dla ceramidów w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów.

Działanie naturalnych ceramidów w skórze

Skóra ma przede wszystkim chronić organizm przed wpływem czynników zewnętrznych. Sama jednak również potrzebuje ochrony. Naturalne ceramidy zachowują się jak klej, który łączy i zabezpiecza komórki skóry. Tworzona przez nie bariera zatrzymuje w skórze wilgoć, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko odwodnienia, a także przenikania w głąb skóry różnych zanieczyszczeń. Bariera ta chroni również przed uszkodzeniami mechanicznymi, ponieważ ceramidy umacniają strukturę skóry. Z biegiem lat skóra traci tę substancję, swój budulec. Dlatego w celu utrzymania nawilżenia i elastyczności skóry, należy zadbać o obecność ceramidów w kosmetykach do codziennej pielęgnacji.

Pozytywny wpływ kosmetyków z ceramidami na kondycję skóry

Skóra, w której strukturze brakuje ceramidów, nie jest jędrna i błyszcząca — traci młodzieńczy wygląd. Szybko się odwadnia, ponieważ przez ubytki w strukturze nie jest w stanie skutecznie zatrzymywać w sobie nawilżenia. Jest podatna na podrażnienia, wrażliwa, a wręcz przewrażliwiona. Możesz jednak w łatwy sposób uzupełnić ten składnik w swojej skórze dzięki obecności na rynku kosmetyków pielęgnacyjnych z ceramidami. Zdecyduj się na produkty marek kosmetycznych, które do produkcji używają ceramidów identycznych w swoim składzie chemicznym z tymi występującymi naturalnie w skórze. Tak wytwarzane są produkty pielęgnacyjne marki Cerave, która ma w ofercie kremy i lżejsze balsamy, a także emulsje i żele do mycia — wszystkie produkty marki zawierają ceramidy. Używanie kosmetyków wzbogaconych o tę substancję pomoże Ci przywrócić równowagę skórze i odbudować jej barierę ochronną. Ponadto, dzięki ochronie skóry przed wysuszeniem, długoterminowe działanie ceramidów może być przeciwstarzeniowe — na dobrze nawilżonej skórze oznaki starzenia są mniej widoczne, dlatego świetnym wyborem będzie też krem pod oczy zawierający ceramidy.

Do jakiego typu cery stosuje się kosmetyki z ceramidami?

Jako że ceramidy znajdują się naturalnie w skórze, są składnikiem odpowiednim do pielęgnacji każdego typu cery. Najbardziej będzie ich potrzebowała wysuszona i osłabiona skóra, a z racji, że mają działanie przeciwstarzeniowe, sprawdzą się przy skórze dojrzałej. Jednak również młodzieńcza skóra, nawet jeśli się przetłuszcza i ma skłonności do trądziku, będzie czerpała korzyści z obecności tego składnika w pielęgnacji. Wszystko dzięki temu, że zapobiega on podrażnieniom, a te powstałe, na przykład w związku z wypryskami, będą się szybciej i lepiej goić jeśli skóra będzie nim wzmocniona. Dlatego też dermatolodzy często zalecają stosowanie produktów z ceramidami jako uzupełnienie kuracji dermatologicznych — by przywracały równowagę leczonej skórze. Takie produkty pojawiają się też jako rekomendacja dla skór atopowych czy z egzemą.

Ceramidy a pielęgnacja włosów

Lipidy te są równie ważne w strukturze skóry, co w strukturze włosa — ceramidy są jego budulcem. Wypełniają przestrzeń międzykomórkową w osłonce włosa, zabezpieczają go przed działaniem czynników zewnętrznych. Są niezbędne dla utrzymania gładkiej, nieprzenikalnej powierzchni osłonki włosa, która go chroni. Podobnie jak w przypadku ceramidów w skórze, z wiekiem nasz organizm produkuje coraz mniej ceramidów we włosach. Jeśli brakuje ich w strukturze włosa, staje się on suchy, matowy, fryzurze brakuje objętości. Pamiętajmy, że mocne i długotrwałe wysuszenie włosów prowadzi do pojawienia się łupieżu. Na ratunek przyjdą kosmetyki do pielęgnacji włosów o formułach wzmocnionych ceramidami. Szampony, maski, odżywki, sera i olejki to niektóre produkty, w których składzie warto szukać ceramidów. Nie tylko wzmocnią one włos, ale też dodadzą mu blasku. Składnik ten najbardziej przyda się włosom farbowanym i rozjaśnianym, a także takim, które często znoszą stylizację z użyciem temperatury.

Treść promocyjna.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Powiązane treści