17 czerwca 2024

Co spakować do wakacyjnej apteczki?

Urlop to czas odpoczynku i relaksu, jednak warto w jego trakcie zadbać o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest rozsądne skompletowanie wakacyjnej apteczki, która powinna zawierać preparaty pomocne w nagłych sytuacjach. Jakie leki i środki opatrunkowe mogą przydać się podczas urlopu?

Apteczka pierwszej pomocy

W apteczce nie może zabraknąć środków higienicznych do dezynfekcji i opatrzenia ran. Dlatego zabierz ze sobą:

  • jałowe gaziki różnej wielkości – są oddzielnie pakowane i wygodne do użycia, pozwolą opatrzyć rany w każdym miejscu,
  • bandaż – przytrzyma opatrunek w miejscu urazu, przez co ochroni uszkodzone miejsce,
  • środek do dezynfekcji – najwygodniejszy jest w formie aerozolu, np. na bazie oktenidyny,
  • zestaw plastrów – wystarczą przy drobnych otarciach czy skaleczeniach,
  • sól fizjologiczną – to niewielkie ampułki, które mają wiele zastosowań, np. przepłukanie rany czy przemycie oczu.

Oprócz tego do apteczki warto spakować takie narzędzia, jak nożyczki, pęsetę oraz termometr.

Jakie leki spakować do wakacyjnej apteczki?

W apteczce nie powinno zabraknąć też podstawowych leków, zwłaszcza jeśli wybierasz się za granicę lub w miejsca z ograniczonym dostępem do aptek. Co warto ze sobą zabrać?

Przede wszystkim leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, które hamują aktywność enzymów produkujących cząsteczki odpowiedzialne za rozwój stanu zapalnego oraz dolegliwości bólowych. Zawierają np. deksketoprofen, który może złagodzić różne rodzaje ostrego bólu, m.in. pourazowy, menstruacyjny czy migrenowy. Lek ten działa szybko – pierwsze efekty pojawiają się już po ok. 30 minutach. Ponieważ stwarza on nikłe ryzyko podrażnienia żołądka, możesz zastosować go niezależnie od posiłku, nawet na czczo[1].

Nie zapomnij też o lekach antyhistaminowych na alergię, np. z feksofenadyną czy bilastyną. Hamują one aktywność histaminy, czyli cząsteczki wywołującej objawy uczulenia po kontakcie z alergenem. Mogą złagodzić zarówno dolegliwości skórne (np. pokrzywkę), jak i katar sienny czy zapalenie spojówek.

Do wakacyjnej apteczki spakuj też leki na problemy jelitowe, np.:

  • loperamid, który hamuje biegunkę,
  • węgiel aktywowany – wiąże toksyny, które dostały się z pożywieniem do żołądka i jelit,
  • elektrolity – zapobiegają odwodnieniu w razie biegunki lub wymiotów,
  • probiotyki – wzmacniają florę jelitową, przez co chronią przed tzw. zemstą faraona. Warto zacząć stosować je na kilka dni przed wyjazdem.

Zawartość apteczki dopasuj do miejsca, w które się wybierasz

Podstawowe preparaty znajdą zastosowanie w każdych warunkach, niektóre cele podróży wymagają jednak dodatkowego przygotowania. Na przykład wyjazd w góry stwarza spore ryzyko urazów, takich jak skręcenia czy zwichnięcia, dlatego zabierz ze sobą żel przeciwbólowy, kompresy chłodzące i bandaż, którym usztywnisz uszkodzony staw. Warto mieć przy sobie także plastry na pęcherze, które mogą pojawić się na stopach podczas górskich wędrówek.

Z kolei wakacje w krajach egzotycznych wiążą się z podwyższonym ryzykiem chorób tropikalnych. Niektóre z nich, np. malaria, są przenoszone przez owady, zaopatrz się więc w mocny środek odstraszający. Inne infekują organizm po zjedzeniu zanieczyszczonego pożywienia lub wypiciu brudnej wody. Dlatego noś przy sobie środek do dezynfekcji dłoni i myj ręce jak najczęściej. Wybieraj też jedzenie i picie wyłącznie z pewnych źródeł. Przed podróżą warto porozmawiać z lekarzem o ewentualnych szczepieniach ochronnych, np. na cholerę czy dur brzuszny[2].

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Przed użyciem zapoznaj się z lekarzem lub farmaceutą.

[1] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.

[2] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/gdy-wybierasz-sie-w-egzotyczna-podroz [dostęp 02.05.2024].

Materiał promocyjny.

 

Powiązane treści