28 grudnia 2022

Zobacz, jaka kontrłata będzie odpowiednia do Twojego dachu

Nadszedł czas na budowę Twojego wymarzonego domu? Zastanawiasz się, w jaki sposób powinien być wykonany dach? Ostatnio bardzo często poszycie wykonuje się za pomocą łacenia. Jak dobrać właściwe kontrłaty na dach? Podpowiadamy!

Kontrłata – czym jest i jaką pełni funkcję?

Kontrłata dachowa to drewniana deska z kwadratowym lub prostokątnym przekrojem, która oprócz łat stanowi podstawowy element konstrukcji spadzistego dachu. Warto przede wszystkim wiedzieć, że kontrłaty i łaty montowane są prostopadle względem siebie. Jakie funkcje pełni kontrłata? Otóż przede wszystkim umożliwia ona doskonałe odseparowanie pokrycia dachowego od powłoki wstępnej i konstrukcji nośnej. Dzięki niej możliwe jest zminimalizowanie ewentualnych nierówności dachu, a także ograniczenie gromadzenia się wilgoci (szczelina wentylacyjna).

Jak wybrać kontrłaty?

Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednie kontrłaty? Otóż przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że różnią się one przekrojem od łat i stanowią dla nich niejako podłoże. Bardzo często przekrój typowych kontrłat wynosi 2,5 x 5 cm, ale pamiętaj, że nie jest to regułą. Najczęściej nie powinna ona jednak być cieńsza. Wszystko musisz oczywiście dopasować indywidualnie, w zależności od potrzeb i projektu. Bez wątpienia jednak musisz zaopatrzyć się w kontrłaty wykonane z drewna bardzo wysokiej jakości. Niezwykle ważna jest jego odpowiednia impregnacja i przechowywane. Najczęściej stosuje się drewno drzew iglastych, np. sosny, jodły albo świerku. Wysokiej jakości kontrłaty znajdziesz w ofercie sklepu internetowego https://woodrive.pl/pl/p/Kontrlata-impregnowana-25x50mm/116. Warto wiedzieć, że oferowane tam produkty są impregnowane zanurzeniowo w środku przeciw grzybom i owadom. Dzięki temu masz gwarancję, że uzyskasz trwałą konstrukcję.

Jak widać, zakup kontrłat musi być dobrze przemyślany. Istotne jest to, aby kupić deski w sprawdzonym i renomowanym sklepie. Dzięki temu konstrukcja dachu będzie stabilna i stosunkowo łatwa do wykonania.

Materiał gościnny, przygotowany przez partnera serwisu.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści

Black Friday z Dreame

Black Friday z Dreame

Black Friday zbliża się wielkimi krokami! Z tej właśnie okazji marka Dreame przygotowała niesamowite okazje. Myślisz o...

czytaj dalej