25 listopada 2022

Kiedy zdecydować się na rolety na wymiar? Jak zamówić odpowiednie?

Roleta na wymiar to rozwiązanie, które daje ci swobodę idealnego dopasowania wyposażenia okna do jego wymiarów. W ten sposób cały system zyskuje na funkcjonalności, ale i estetyce. Zazwyczaj rolety na zamówienie wykonane są też z o wiele lepszych jakościowo materiałów niż gotowe modele w sklepach czy marketach. Zamawiając taką roletę, musisz jednak zadbać o precyzyjne wymierzenie okna i określić dokładnie, czego od niej oczekujesz.

Jaką przewagę mają rolety na zamówienie?

Taki produkt możesz dopasować do każdego okna niezależnie od jego:

 • gabarytu;
 • rodzaju;
 • kształtu;

Dzięki temu rolety na wymiar zamówisz zarówno do okna standardowego, dachowego, półokrągłego czy trapezowego w przypadku poddasza. Tworząc zamówienie indywidualnie, dobiera się takie parametry i elementy systemu jak:

 • rozmiar;
 • rodzaj i wzór tkaniny zasłaniającej;
 • kolor profilu (do nawinięcia rolety);
 • typ mechanizmu zwijającego.

Zależą one od własnych preferencji, gustu, ale także wygody użytkowania. Dlatego przed ustaleniem szczegółów należy przeanalizować przestrzeń wokół okna, na którym zawiśnie roleta. Powinna ona maksymalnie spełniać swoje funkcje, a więc umożliwiać regulację nasłonecznienia pomieszczeń i zapewniać prywatność domownikom. To rozwiązanie droższe niż gotowa roleta w markecie budowlanym, jednak jednocześnie o wiele bardziej satysfakcjonujące.

Rolety na wymiar ‒ dlaczego są droższe?

W przypadku rolet na zamówienie cena zdecydowanie idzie w parze z ich jakością. Do ich wytwarzania wykorzystuje się materiały znacznie trwalsze i odporniejsze na zniszczenia niż podczas masowej produkcji rolet marketowych. Rolety zakupione w salonie z wyposażeniem wnętrz czy sklepie budowlanym odznaczają się przeważnie atrakcyjną, niską ceną, ale ich jakość i trwałość pozostawiają wiele do życzenia.

Rozwiązaniem, w które szczególnie warto zainwestować, są rolety w kasecie na wymiar. Mocowanie tkaniny w specjalnej ramie (kasecie) jeszcze bardziej zwiększa funkcjonalność rolety, a ponadto podnosi estetykę wnętrza. Roleta w kasecie jest także odporniejsza na wszelkie zabrudzenia czy uszkodzenia, a więc cechuje się trwałością.

Jak samodzielnie zmierzyć okno pod roletę na wymiar?

Aby prawidłowo zmierzyć okno pod roletę, nie potrzeba specjalistycznych przyrządów. Konieczny będzie jedynie metr budowlany lub miara krawiecka. Zmierz nią dokładnie długość i szerokość okna. Jak precyzyjnie określić punkty skrajne?

Długość to inaczej odległość między górną a dolną krawędzią ramy okiennej. Wynika  z tego, że należy mierzyć całe skrzydło okienne na całej wysokości. Kolejny parametr to tak naprawdę szerokość szyby wraz z listwami przy niej – przeważnie jest to ok. 2 cm od przeszklenia.

Wymiary okna pod roletę w kasecie

Decydując się na roletę w kasecie na wymiar, długość mierzy się podobnie, jak przy standardowej rolecie. Różnice zachodzą natomiast w przypadku szerokości. Wiele zależy od tego, jaki typ prowadnic wybierzesz. Producenci rolet kasetowych oferują m.in.:

 • prowadnice żyłkowe;
 • prowadnice płaskie;
 • prowadnice zaokrąglone.

W przypadku tych ostatnich szerokością będzie odległość od środka lewej do środka prawej listwy. Kaseta z prowadnicami płaskimi wymaga zaś mierzenia wysokości szyby z uwzględnieniem listew, a szerokości między wewnętrznymi krawędziami listew.

Choć te wskazówki mogą brzmieć skomplikowanie, zdjęcie miary z okien pod montaż rolet nie będzie kłopotem, jeśli zapoznasz się z instrukcjami konkretnego producenta. Zawsze można również skorzystać z pomocy fachowca.

Czy każdy typ rolety można zamówić na wymiar?

Nie ma w tym względzie ograniczeń – rolety na zamówienie dotyczą wszystkich typów przesłon okiennych. W zależności od docelowej funkcji i względów estetycznych możesz zamówić na wymiar:

 • rolety klasyczne;
 • rolety plisowane;
 • rolety rzymskie;
 • rolety dzień noc.

Kiedy roleta na wymiar ma największy sens? To rozwiązanie dla klientów, którym szczególnie zależy na jakości wykonania rolety i jej trwałości. Na to rozwiązanie powinny także decydować się osoby, których okna mają nietypowe wymiary, kształty lub są zlokalizowane w niestandardowym miejscu na ścianie. W większości przypadków zamawiając rolety na wymiar, możesz liczyć na profesjonalny montaż zapewniony przez producenta.

Materiał partnera.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści