6 marca 2022

Zmywarka zmywarce nierówna. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Wybór odpowiedniej zmywarki to nie lada wyzwanie zważywszy na bogaty asortyment oferowany przez sklepy z AGD. Jest to jeden z najprężniej rozwijających się sprzętów, które podbiły świat naszych kuchni. Oszczędzają nasze pieniądze, czas, a także przede wszystkim wodę.  Zanim jednak zdecydujemy się na przegląd ofert należy zastanowić się nad tym jakiej zmywarki szukamy? Rozpatrzmy jej zakup z różnych perspektyw.

1. Typ zabudowany czy wolnostojący

Jedno z najważniejszych pytań dotyczy miejsca montażu zmywarki. Decydując się na zabudowaną wersję (zob. https://iguanasklep.pl/producenci/smeg-3/zmywarki-do-naczyn-1) zyskamy jednolity styl kuchni, bez odznaczających się elementów. Ze względu na to, że taki sprzęt wbudowany jest w blat kuchenny to posiada on o wiele szerszy wybór. Minusem jednak jest fakt, że aby zamontować taką zmywarkę trzeba ją odpowiednio wcześnie przemyśleć. Chociażby wydzielając na nią odpowiednie miejsce w jednej ze swoich szafek. Rzadko zdarza się, aby wmontowanie urządzenia po czasie było proste i tanie, dlatego warto mieć to na uwadze.

Jeżeli chodzi o zmywarki wolnostojące to w kwestii przestrzeni nie ma z nimi problem. Można je umieścić na końcu zabudowy bądź w zastępstwie, którejś z dolnych szafek. Producenci zadbali o to, aby blat urządzenia był demontowany w razie takich sytuacji. Oprócz tego, że taki sprzęt może pełnić samo w sobie element kuchni to może także znaleźć się w innym pomieszczeniu, np. spiżarni. Warto jednak mieć na uwadze, że taka zmywarka zawsze będzie mniej lub bardziej odstawać od reszty wyposażenia i przyciągać wzrok.

2. Jakie wymiary?

Rozpatrując typ zmywarki warto także zwrócić uwagę na jej wymiar. W zależności od tego na co się zdecydujemy będziemy mieć do wyboru różne wymiary. Głównie jednak będziemy spotykać się z rozmiarem 45 lub 60 cm szerokości. Musimy na tej podstawie zadecydować jak dużą chcemy zmywarkę, ile kompletów naczyń powinna ona w stanie pomieścić i jak często będziemy potrzebować jej używać. W przypadku małych rodzin lepszy jest kompaktowy rozmiar, który jest tańszy a jednocześnie bardziej oszczędny przestrzennie. Duże rodziny bądź osoby często zapraszające gości powinny natomiast rozważyć 60 centymetrową szerokość, która pomieści i umyje wszystkie naczynia za jednym zamachem.

3. Oszczędność prądu i wody

Decydując się na zakup tego urządzenia AGD powinniśmy także pamiętać o sprawdzeniu klasy energetycznej oraz zużycia wody. Oczywiście, mycie w zmywarce zawsze będzie bardziej oszczędną opcją niż zmywanie ręczne, natomiast warto zwrócić uwagę na skalę tej opłacalności. Klasy definiowane są w przedziale od A do G, gdzie A jest najmniej zasobożerną opcją. Najlepiej zdecydować się na możliwie najwyższą klasę, co za tym idzie na największą energooszczędność. Jeżeli chodzi o oszczędność wody to sprawdzana jest ona przez pobór wody na jeden cykl. Im mniej litrów jest pobieranych, tym bardziej ekonomiczna jest to opcja. Zależy to głównie od pojemności zmywarki, choć warto wiedzieć, że przeciętnie ten sprzęt zużywa około 10 litrów wody na cykl.

4. Czynniki wpływające na komfort użytkowania

Oprócz oczywistych założeń, które warto rozstrzygnąć pojawiają się także pytania dodatkowe. Wybierając zmywarkę warto także zwrócić uwagę na jej głośność, a także posiadane technologie. Warto wybierać modele, posiadające program „eco”, który zużywa mniej prądu i wody, program mycia codziennego, a także intensywny tryb do mycia, np. zaschniętego jedzenia na naszych talerzach. Mile widziany jest także program do czyszczenia zmywarki, który pozwoli nam utrzymać jej higienę na najwyższym poziomie.

Stosowane technologie to chociażby sposób sterowania zmywarką. Możliwe są różne opcje takie jak m.in. obsługa manualna bądź połączenie za pomocą telefonu. W zależności od posiadanych funkcjonalności możemy dowolnie wybierać tryby i uruchamiać zmywarkę w wybranym momencie.

Artykuł gościnny.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści