Cebula spożywana pod każdą postacią to ratunek dla naszego zdrowia i unikanie chorób nie tylko przeziębieniowych, ale także krążeniowych oraz skórnych. Jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem, pamiętajmy o niej każdego dnia i dodawajmy ją do sałatek, zup, drugich dań i na kanapki. Słodkie mikstury z soku cebulowego są smaczne i wcale nie pieką, dlatego mogą być dodatkiem do herbaty zamiast słodzika.
Jak syrop z cebuli wpływa na nasz organizm?
To, że sok z cebuli leczy, wiadomo było już w starożytności. Cebula leczyła szkorbut i gnilec jamy ustnej. Nakładano jej miąższ na wypryski skórne i czyraki. Lotne olejki, które uwalniają się podczas jej krojenia, wpływają pozytywnie na nasz wzrok. Łagodzi zapalenie spojówek i przyspiesza ich gojenie. Może też pomóc w szybszym gojeniu się jęczmienia, ale oczywiście korzystamy tylko z lotnych olejków cebuli w trakcie jej szatkowania, które same wpłyną do naszego oka, unosząc się w górę. Smarowanie oka sokiem z cebuli jest niepożądane, gdyż możemy tylko sobie zaszkodzić.
Przygotowany domowym sposobem syrop z cebuli:
- podnosi odporność organizmu
- wspomaga leczenie anginy
- pomocna przy grypie
- rozrzedza flegmę i wspomaga odkrztuszanie jej
- łagodzi kaszel
- obojętny dla cukrzyków
Jak wycisnąć sok z cebuli, by stał się syropem?
Jeśli potrzebujemy syropu natychmiast, wystarczy posłużyć się blenderem i zmiksować miąższ na papkę, po czym zmieszać z miodem, syropem z agawy lub nawet dżemem. Można też wykorzystać wyciskarkę wolnoobrotową do soków. Powstałą papkę dodajemy do zupy, a pozyskany sok wypijamy z dodatkiem smakowym. Może to być nie tylko słodki dodatek, ale np. sok warzywny.
Jeżeli jednak wolimy syrop taki sam, jakim nas karmiła babcia:
- pokrójmy dwie cebule w cienkie plasterki
- obtoczmy każdy z nich w cukrze
- plasterki układamy jeden na drugim w szklanym słoiku
- trzymamy go w temperaturze pokojowej
Czas „wyciskania” soku z cebuli będzie trwać co najmniej jedną dobę. Zwykle po dwóch dniach ma już najwyższe stężenie substancji czynnych. Syrop należy odcisnąć i przelać do małego słoiczka, a plasterki ponownie obtoczyć cukrem. Gdy puszczą sok po raz drugi, plasterki wykorzystujemy do sałatki lub innego dania. Wcale nie trzeba ich wyrzucać.
Jaki termin ważności ma syrop z cebuli?
Syropu nie poddajemy obróbce termicznej. Najlepiej zużyć go w ciągu trzech dni od przygotowania. Dodawanie zbyt dużo słodzika w celu jego konserwacji jest niewskazane. Zbyt duża ilość cukru zmniejsza jakość syropu.
Można go po odcedzeniu przelać do małego zakręcanego słoiczka i trzymać w lodówce. Dzięki temu przedłużymy jego ważność do jednego tygodnia. Najbardziej skuteczny jest jednak ten, którego spożyjemy jak najszybciej.
Kto może spożywać syrop z cebuli?
Domowy syrop z soku z cebuli można podawać już małym dzieciom od drugiego roku życia. Można go dziecku podawać codziennie do dwóch tygodni. Po tym czasie należy zrobić przerwę. Gdyby dziecko skarżyło się na ból brzucha, trzeba zmniejszyć dawkę lub podać dodatkowo herbatkę z rumianku. Jeżeli to nie pomoże, kurację trzeba przerwać.
Wzbogacony syrop z cebuli czosnkiem?
Jeżeli wzbogacimy syrop cebulowy, dodając plasterki czosnku, otrzymamy silniejszą miksturę w walce z wolnymi rodnikami, bakteriami i wirusami. Taki lek również można podawać już dwuletnim maluszkom. Kuracja takim specyfikiem powinna zakończyć się, tak samo jak ta pierwsza, po dwóch tygodniach stosowania. Można zakończyć wcześniej, jeżeli objawy chorobowe szybciej ustąpią lub wystąpią objawy niepożądane (np. ból brzucha).
Dlaczego syrop z cebuli jest obojętny dla cukrzyków?
Cebula zawiera w swoim składzie związki, które obniżają poziom cukru we krwi, zatem syrop na bazie cukru stanie się neutralny. Warto jednak po zażyciu syropu skonsumować dodatkowo surówkę z pomidora i piórek świeżej cebuli.