24 listopada 2023

Krople do oczu – na jakie schorzenia oczu mogą być pomocne?

Nie da się ukryć, że aparat wzroku wymaga szczególnej troski i pielęgnacji, przy uwzględnieniu, że każdego dnia jest on intensywnie eksploatowany. Podobnie wygląda sytuacja w przebiegu stanów zapalnych lub różnego rodzaju infekcji o podłożu bakteryjnym, lub wirusowym. Zwykle rekomendowane są specjalistyczne krople. Jednak jakie są ich rodzaje i kiedy faktycznie się sprawdzą?

Czym są i kiedy się przydają preparaty do oczu w formie kropli?

Krople do oczu – zarówno te, które przepisywane są na receptę jak i te, dostępne bez niej – to preparaty przeznaczone nie tylko do pielęgnacji, ale także do leczenia niektórych chorób. Występują one zazwyczaj w formie małych buteleczek o ściśle określonym składzie. Teoretycznie, krople spełniają kilka funkcji:

  • mogą one chronić oczy przed nadmiernym przesuszeniem;
  • łagodzić stany zapalne spojówek;
  • redukować objawy infekcji wirusowej i bakteryjnej;
  • mogą dbać o odpowiednią higienę narządu wzroku.

Mimo wszystko, choroby oczu są niezwykle zróżnicowane, więc leczenie ich przy pomocy kropli nie zawsze będzie zasadne. Nie jest jednak wykluczone, że krople mogą okazać się świetnym wsparciem w takiej terapii.

Jakie są rodzaje preparatów do oczu w formie kropli?

Krople do oczu są wyjątkowo zróżnicowane. Nie chodzi tu jedynie o ich producentów, ale także i o przeznaczenie – do konkretnego problemu, a także o ich skład oraz działanie. Wśród nich można wymienić chociażby:

  • Krople do oczu z antybiotykiem –  są one stosowane w przypadku choroby oczu jak np. infekcje wirusowe lub bakteryjne. Zawierają w sobie odpowiednią dawkę antybiotyku, a także szereg substancji nawilżających, by zapobiec wysuszeniu spojówki.
  • Krople do oczu zmęczonych – są to krople, które mają przede wszystkim zmniejszyć uczucie zmęczenia i znużenia oczu. Mogą z nich korzystać osoby, które noszą soczewki kontaktowe lub pracują przed komputerem.
  • Krople do oczu suchych – wyróżniają się one silnym nawilżającym i ochronnym działaniem. Sprawdzają się one w przypadku dolegliwości jaką jest np. zespół suchego oka.
  • Krople do oczu podrażnionych – mowa tu o stanach zapalnych spojówki, który wywołany jest podrażnieniami. Może wpłynąć na nie np. zakładanie i zdejmowanie soczewek. Krople te mają redukować pieczenie i swędzenie oczu.

Jak więc widać, podobnie jak płyny do soczewek, krople mogą być zróżnicowane.

Dlaczego stosowanie kropli jest tak istotne?

Soczewki kontaktowe, chemikalia, a także kurz i inne czynniki mogą doprowadzić do podrażnień oczu, a nawet rozwoju chorób. Krople z kolei są przeznaczone do tego, by takim sytuacjom zapobiegać. Ich stosowanie nie sprawia problemu, a efekty działania widoczne są niemalże od razu. Takie krople mogą szybko przynieść ulgę zmęczonym oczom i sprawić, że dobry wzrok będzie zachowany na dłużej.

Jak stosować preparaty do oczu?

Stosowanie kropli do oczu nie jest problematyczne. Wystarczy jedynie rozchylić powiekę, a następnie wpuścić po jednej kropli do każdej gałki ocznej. Następnie wystarczy delikatnie ucisnąć punkt łzowy, by substancje nie przedostały się do kanalików. Krople do oczu nie powodują żadnego dyskomfortu.

Materiał promocyjny.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści