15 lipca 2022

Warunki uprawy fasoli szparagowej

Fasola jest warzywem z grupy roślin strączkowych. W celach spożywczych wykorzystuje się ją w formie nasion lub całych strąków. Fasoli szparagowej odpowiada wspomniany drugi przypadek i to jemu poświęcony jest ten artykuł. Zawiera ona w sobie niezwykle dużo białka, błonnika, magnezu, potasu i witamin z grupy B, dlatego warto zdecydować się na jej uprawę i tworzyć własne zapasy tego wartościowego warzywa.

Kiedy i na jakiej glebie posadzić fasolę szparagową

Ciepła, próchnicza, żyzna, lekko wilgotna gleba o odczynie pH 6,5-7,5 będzie wręcz idealna pod uprawę fasoli szparagowej. Nie może być zbyt lekka ani mieć za wysokiego poziomu wody gruntowej. Dobrze jest posadzić nasiona w okresie od połowy kwietnia do początku lipca, a na kilka tygodni przed nawieść glebę nawozem mineralnym (najlepiej potasowym lub fosforowym) albo kompostem. Niedobór wspomnianych składników wpływa negatywnie na wielkość zbiorów. Warto zadbać również o odchwaszczenie gleby ręcznie lub za pomocą herbicydów. Aby zbierać plony dłuższy czas, dobrze jest wysiewać fasolę kilkukrotnie w odstępach co około 10 dni. Po wzejściu roślin oraz przed kwitnieniem konieczne jest spulchnienie międzyrzędzi. Odchwaszczanie należy przeprowadzać aż do momentu zakrycia międzyrzędzi przez rozrastające się rośliny. Strąki fasoli szparagowej wysianej na początku czerwca zbiera się w sierpniu, a wysianej pod koniec czerwca – na początku września. Strąki można zbierać sukcesywnie co kilka dni.

Podlewanie i kiełkowanie fasoli

Fasola jest warzywem, które wymaga odpowiedniej dla siebie ilości wody, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt. Najwięcej podlewania wymaga ona w kwietniu, kiedy to wiążą się strąki. Jeśli liczba opadów jest zbyt mała, należy samodzielnie zadbać o jej podlewanie.

Fasola zaczyna kiełkować w temperaturze 15–18 stopni Celsjusza. Nie lubi przymrozków, dlatego w razie konieczności należy ją przed nimi zabezpieczyć. O odmiany fasoli pnące się w górę należy dodatkowo zadbać, czyli zabezpieczyć je poprzez przymocowanie do np. pręta lub kawałka deski po to, by w miarę wzrostu nie złamały się.

Materiał partnera.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści