Włosy wysokoporowate mają mocno odchyloną łuskę od rdzenia, co powoduje, że woda bardzo szybko z nich odparowuje. W teście szklanki na porowatość włosów takie kosmyki od razu opadają na dno. Dziś przedstawimy Wam tajniki dbania o włosy wysokoporowate. Dowiecie się czego nie lubią, a co sprawia, że wyglądają zdrowo.
Włosy wysokoporowate – tego unikajcie w ich stylizacji i pielęgnacji
Suchość i szorstkość, a także trudność w rozczesywaniu bardzo często charakteryzuje włosy wysokoporowate, które nie zostały poddane działaniu odpowiednich kosmetyków nawilżających i wygładzających. Bardzo często puszą się i elektryzują. Są podatne na uszkodzenia i wypadanie. Nie należy ich stylizować na gorąco bez zastosowania odpowiednich kosmetyków chroniących przed wysoką temperaturą. Podobnie należy stosować kosmetyki zmiękczające przed rozczesywaniem, aby nie ciągnąć ich nadmiernie i nie doprowadzać do ich wypadania. Należy unikać stosowania kosmetyków, które w swoim składzie zawierają SLS, SLES, alkoholu czy oleje mineralne, które powodują wysuszenie skóry głowy, a także włosów. Należy pamiętać, że nie zalecane są także kosmetyki, które zawierają parafinę, gdyż pomimo działania nabłyszczającego, ma także wpływ na przesuszanie się włosów. W przypadku włosów rozjaśnianych należy unikać kosmetyków, które mają zasadowe pH. Należy unikać używania szorstkich ręczników czy zwijania włosów w turban na dłuższy czas. Włosy wysokoporowate szybko tracą wodę, a przez zastosowanie mocno zwiniętego ręcznika można szybko doprowadzić do nadmiernego przetłuszczenia włosów u nasady.
Jakie kosmetyki wybrać do włosów wysokoporowatych?
Wiele osób zastanawia się, jakie kosmetyki wybrać do włosów wysokoporowatych? Powinny zawierać kwasy Omega-3 i Omega-6. Najlepiej sięgać po odżywki, które mają w swoim składzie oleje o dużych cząsteczkach. Wśród nich można wymienić olej arganowy, ze słodkich migdałów, bawełniany, z pestek winogron czy kukurydziany. Takie kosmetyki nie tylko świetnie natłuszczają, ale i tworzą film ochronny, choćby przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przed zakupem odżywki do włosów warto sprawdzić, czy zapewnia ochronę przed wysoką temperaturą i do jakiej wartości. Jeżeli jest to np. 230 stopni Celsjusza, to będzie chronić zarówno przed gorącym nawiewem suszarki, jak i nagrzanymi płytami prostownicy do włosów. Szampon do włosów wysokoporowatych powinien zapewnić dobre nawilżenie, ale i odbudowę. Raz w tygodniu w ramach rutyny hair cycling można stosować szampon z keratyną. Z kolei w innych dniach lekki szampon na bazie aloesu czy kwasu hialuronowego.
Jak dbać o włosy wysokoporowate?
W pielęgnacji włosów wysokoporowatych należy pamiętać o równowadze PEH. Zgodnie z tą zasadą należy stosować kosmetyki zawierające proteiny, emolienty i humektanty i zapewniające zdrowe, a także lśniące włosy. Warto wybrać szampon dopasowany do problemu włosów czy też ich specyfiki. Może być to produkt do włosów farbowanych i rozjaśnianych, zniszczonych, cienkich. Raz w tygodniu warto sięgać po maskę do włosów. Dobrze może sprawdzić się produkt z keratyną i jedwabiem. W codziennej pielęgnacji warto stosować serum bez spłukiwania na końcówki włosów, które będzie chronić włosy przed promieniowaniem UV, wiatrem, nadmierną wilgotnością i innymi szkodliwymi czynnikami. W ten sposób można je wzmacniać, ale i zapobiegać ich rozdwajaniu.
Artykuł sponsorowany.