31 maja 2021

Nagniotki – jak je skutecznie usunąć?

Nagniotki potocznie zwane odciskami są dolegliwością skórną, która często jest mylona z kurzajkami. Taki odcisk to nic innego jak reakcja obronna skóry przed nadmiernym naciskiem. W takich miejscach pojawia się wzmożone wytwarzanie komórek rogowych, co powoduje twardnienie i charakterystyczne zgrubienie skóry w miejscu poddanym zwiększonym naciskom. Dalsze nacisk powodują, że twarde komórki są wgniatane w skórę, co przyczynia się do kolejnego tworzenia komórek rogowych i w konsekwencji prowadzi do bólu. W skrajnych przypadkach nagniotek ulega zapaleniu, co objawia się bólem, zaczerwienieniem, opuchnięciem i swędzeniem miejsca zmienionego.

Jak wyglądają nagniotki?

Sterczące twarde narośle, które najczęściej występują na stopach, mogą wywoływać duży dyskomfort w chodzeniu. Na ogół są małe i okrągłe, ale dość bolesne i uciążliwe. Często możemy je spotkać w górnych powierzchniach palców u stóp, na ich końcach i w przestrzeniach między palcami.

Najczęściej pojawiają się u kobiet, w wyniku noszenia ciasnego lub wywołującego otarcia i uciski obuwia. Osoby posiadające tzw. wady nabyte stopy, takie jak krzywe place lub słabe ukrwienie tej części ciała, mają większe tendencje to powstawania nagniotków.

Nagniotek z korzeniem

Ten stożkowy czop, umiejscowiony centralnie na odcisku, zbudowany jest z zagęszczonych komórek rogowych. Na ogół przybiera postać stożka i ostrym wierzchołkiem wrasta w skórę. Potocznie nazywany ostrogą, jest jednym z najbardziej uciążliwych postaci odcisku.

Przyczynia się do bardzo odczuwalnego bólu, przy bezpośrednim ucisku nagniotka. Jak pozbyć się takiego korzenia dowiesz się w innym artykule: https://kobiecystyl.pl/jak-usunac-odcisk-z-korzeniem-skuteczne-rady/.

Jak usunąć odciski w domu?

W przypadku odcisków profilaktyka jest dużo prostsza niż samo leczenie. Dlatego należy uważać na ciasne obuwie, zbyt ciasne skarpetki oraz rajstopy, a także luźne buty. W sprzedaży są specjalne poduszeczki i wkładki, chroniące stopę przed naciskiem w twardym obuwiu.

Odciski mają tę tendencję, że lubią powracać i to w tym samym miejscu. Z tego też względu warto mieć w zanadrzu sposób działania, który we wczesnym stadium przyniesie szybko ulgę. Zatem jak postępować, gdy już nam się pojawi odcisk:

  1. Moczymy stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła oraz soli leczniczej lub kuchennej.
  2. Gdy skóra zmięknie, ścieramy ją za pomocą tarki  lub pilnika. Czynność tą należy wykonywać delikatnie i subtelnie, aby się nie skaleczyć.
  3. Przy okazji warto zastosować kremy zmiękczające do stóp. W tym celu możemy użyć maści i kremy złuszczające, które pomogą usunąć zrogowaciały naskórek.
  4. Po takim zabiegu usuwania nadmiaru naskórka, warto zastosować krem pielęgnacyjny, wygładzający i zmiękczający powierzchnię stopy, a przy okazji zapobiegający nadmiernemu poceniu się tej części ciała.

W aptece dostaniemy również specjalne plastry na odciski, żele, kremy i płyny wspomagające złuszczanie i zmiękczanie naskórka.

Uwaga: Nagniotków nie usuwamy w sposób mechaniczny, czyli za pomocą ostrych narzędzi. Taki zabieg może prowadzić do zakażenia i rozwoju infekcji.

Za pomoc przy przygotowaniu artykułu dziękujemy kobiecemu portalowi KobiecyStyl.pl.

Treść sponsorowana

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści