Nikogo nie trzeba przekonywać, że pojawienie się w kuchni takich gości jak mól spożywczy, mącznik młynarek, żywiak chlebowiec czy rozkruszek mączny zwiastuje kłopoty. Pozbycie się szkodników często jest problematyczne, a zainfekowane przez nie produkty żywnościowe należy wyrzucić, co wiąże się ze stratami finansowymi. Rozwiązaniem może okazać się zestaw pojemników na żywność. Jak go wybrać i na co zwrócić uwagę?
Skąd biorą się szkodniki w kuchni?
Szkodniki spożywcze zazwyczaj są przynoszone do kuchni nieświadomie. Często rozmnażają się w magazynach, skąd trafiają zarówno do sieci hipermarketów, jak i osiedlowych sklepików. Mole i mączniki mnożą się przede wszystkim w miejscach, gdzie nie dochodzi światło słoneczne, jest ciepło i sucho. Stąd łatwo przegapić ich obecność, kiedy problem jest jeszcze niewielki i można je wyeliminować.
Główny pokarmem szkodników są suche produkty spożywcze: mąki, ryże i kasze, płatki zbożowe czy suszone owoce. Chętnie odżywiają się one orzechami, suszonymi grzybami, a nawet pieczywem. Większość osób przetrzymuje te produkty blisko siebie, dlatego zainfekowanie jednego czy dwóch opakowań zwykle oznacza szybkie rozprzestrzenienie się szkodników na inną żywność.
Obecność nieproszonych gości to ryzyko zanieczyszczenia pokarmów odchodami, wylinkami, martwymi osobnikami, a nawet związkami chorobotwórczymi, np. grzybami i bakteriami. Dlatego tak ważne jest, aby z takim problemem uporać się szybko, a jeszcze lepiej – nie dopuścić do jego pojawienia się.
Jak radzić sobie z molami w kuchni? Zainwestuj w pojemniki na produkty sypkie!
Eliminacja szkodników spożywczych jest procesem uciążliwym, długotrwałym, ale też zwyczajnie nieprzyjemnym. Trzeba mechaniczne wyeliminować osobniki dojrzałe, larwy, a przede wszystkim usunąć gniazda, w których składane są jaja. Istnieje jednak prosty sposób na to, aby w przyszłości nie musieć martwić się o zainfekowaną kuchnię. Wystarczy kupić pojemniki na produkty sypkie, które doskonale odizolują żywność od otoczenia i zabezpieczą przed dostępem owadów.
Wybierając pojemniki na żywność, warto od razu wyposażyć się w cały ich zestaw. Zróżnicowana wielkość i ujednolicone cechy konstrukcyjne stwarzają możliwość pełnego wykorzystania dostępnego miejsca i ułatwiają zarządzanie przestrzenią.
Do czego przyda się zestaw pojemników na żywność?
Pojemniki na żywność doskonale nadają się do przechowywania suchej żywności, np. makaronu, kaszy i ryżu, ale także kawy, słodyczy, wędlin i serów. Zamykając poszczególne produkty w osobnych pudełkach, można wyeliminować nie tylko ryzyko wylęgu szkodników, ale też rozprzestrzenianie się aromatu i wysychanie pożywienia w wyniku kontaktu z powietrzem. Dzięki temu przez dłuższy czas zachowuje ono świeżość i jest zdatne do spożycia.
Czym powinny wyróżniać się pojemniki na żywność?
Na rynku można znaleźć wiele różnych pojemników do przechowywania żywności. Jak wybrać te idealne? Przede wszystkim warto upewnić się, że tworzywo, z którego zostały wykonane, jest wolne od szkodliwych związków chemicznych, m.in. BPA.
Duże znaczenie ma też przemyślany design. Poszczególne opakowania powinny być ukształtowane w taki sposób, aby dało się je układać jedne na drugich. Dzięki temu zajmą one w szafce mniej miejsca i pozwolą na lepsze zagospodarowanie przestrzeni.
Nie bez znaczenia jest również ponadczasowy design. Pojemniki na żywność Mepal Modula sprawdzą się w każdej kuchni niezależnie od tego, czy jest ona utrzymana w stylu nowoczesnym, rustykalnym czy prowansalskim. Zmiana wystroju nie spowoduje nagle, że przestaną one pasować do nowego wnętrza.
Dla osób, które szukają prostego i uniwersalnego sposobu na to, aby ograniczyć ryzyko inwazji kuchennych szkodników, pojemniki na żywność mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Przy ich wyborze nie warto jednak kierować się wyłącznie ceną. Tanie pudełka, choć na pozór niczym nie różnią się od tych markowych, bywają nieszczelne lub – co gorsza – uwalniają do pożywienia szkodliwe substancje.
Artykuł sponsorowany.