Masz w domu wygodny, ale wysłużony już mebel? Nie wyrzucaj go, tylko nadaj mu nowe życie. Także stary fotel znaleziony na śmietniku, o ile nie jest połamany, może posłużyć Ci jeszcze przez wiele lat. Do odnowienia takiego mebla wystarczy sprawdzony materiał tapicerski. Jaki? Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, który z dostępnych wariantów możesz wykorzystać.
Renowacja fotela naznaczonego zębem czasu
Nawet zniszczony fotel może stać się użytecznym meblem i ciekawą ozdobą. Stare modele sprzed lat cechuje nieprzeciętna trwałość i solidne wykończenie. Obicie jednak może ulec wytarciu na skutek upływu czasu.
Klasyczne fotele z PRL-u wyróżnia charakterystyczny kształt i ponadczasowy styl. Obecnie tego typu design ponownie święci triumfy. Uwielbiasz wracać do korzeni, otaczając się elementami wyposażenia, które miała Twoja babcia? Samodzielne przekształcenie starego fotela może zająć trochę czasu, jednak efekt będzie naprawdę satysfakcjonujący. Taka praca ma też szereg zalet — własnoręczna renowacja to duża oszczędność, ekologiczne podejście i świetna zabawa.
Nowoczesny sznyt czy powrót do korzeni? Materiał tapicerski dostosowany do wnętrza
Zanim zabierzesz się do działania, musisz zastanowić się, jak docelowo ma wyglądać Twój nowy mebel. Jeśli fotel ma stanąć w nowoczesnym salonie, taka sama stylistyka musi dotyczyć materiału tapicerskiego. Warto wziąć też pod uwagę kolorystykę. Do pomieszczeń o awangardowym charakterze nadają się stonowane barwy — biele, szarości lub pastelowe odcienie. Gdy chcesz złamać monotonię wnętrza, możesz wykorzystać panel z ciekawym deseniem — piksele, gwiazdy, a może monstery? Marzysz o tradycyjnym fotelu przypominającym babciny pokój? W tym przypadku postaw raczej na gładkie wzornictwo w barwach ziemi. Pamiętaj, by mebel harmonizował z wystrojem Twojego salonu, sypialni, czy korytarza. Odpowiednio dobrany materiał tapicerski podkreśli ich urok.
Materiały tapicerskie, które odnowią stary mebel
Znasz już zasady działania, teraz czas na wybór konkretnej tkaniny. Doskonałym materiałem tapicerskim jest welur. Występuje on w różnych grubościach i szerokiej gamie kolorystycznej. Drukowany, gładki, czy pikowany? Ciekawe jego warianty znajdziesz m.in. w sklepie Tkaniny Karoliny, gdzie dostępnych jest mnóstwo wytrzymałych wzorów. Co zamiast weluru? Równie dobrą alternatywą będzie wykorzystanie plecionej tkaniny tapicerskiej, która ma wyraźny i wyczuwalny splot. Oba materiały są łatwe w pielęgnacji, więc nie musisz obawiać się o potencjalne zabrudzenia. W ostatnim czasie bardzo popularny stał się również nubuk, który do złudzenia przypomina zamsz.
Przeczytaj również: Do jakich aranżacji pasują lamele drewniane?
Artykuł partnerski.