Wszelkiego rodzaju wysypki u dzieci wzbudzają wśród rodziców spory niepokój. Oczywiście nie wszystkie są groźne, choć żadnego typu wysypki u dziecka nie można bagatelizować. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojej pociechy, koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem. Dowiesz się, jakie są rodzaje wysypek u dzieci i skąd się biorą zmiany skórne.
Krostki, czerwone odczyny, wykwity i inne zmiany skórne mogą wskazywać na alergie, a nawet poważne choroby, które trzeba leczyć farmakologicznie. Czasem nawet potencjalnie niegroźna wysypka u dziecka może oznaczać spory problem. Aby to ocenić, potrzebna jest kompleksowa diagnostyka, szczególnie jeśli w grę wchodzi ryzyko reakcji alergicznej.
Rodzaje wysypek u dzieci – jakie są najpowszechniejsze?
Zmiany skórne u dzieci rozróżniamy ze względu na wygląd, etiologię oraz miejsce na ciele,
w którym pojawiają się podejrzane krostki lub zaczerwienienie. Najpopularniejsze rodzaje wysypek dziecięcych to:
- czerwone krostki – najczęściej występują wraz z otoczką zapalną i ropą w centralnej części,
- bąble – określane jako skutek poważnych obrzęków skórnych,
- nadżerki i owrzodzenia – to inaczej wykwity skórne, do których dochodzi w wyniku uszkodzenia naskórka.
Poszczególne odmiany wysypek u dzieci różnią się między sobą m.in. kolejnością pojawiania się, obecnością dodatkowych objawów, wielkością, symetrycznością oraz czasem ustępowania.
Dodatkowo wysypki u dzieci można rozróżnić pod względem miejsca występowania, czyli np. na brzuchu, plecach, twarzy, pośladkach, klatce piersiowej oraz kończynach.
Co może być przyczyną wysypki u dziecka?
Standardową przyczyną pojawienia się wysypki u dziecka jest reakcja alergiczna. Ta może dotyczyć nie tylko spożycia nowego pokarmu, ale także zmiany kosmetyków używanych,
np. do prania dziecięcych ubrań, zmiany producenta pieluszek, a nawet kremów nawilżających skórę dziecka.
Inne przyczyny, które powodują wysypkę, krostki, a nawet swędzenie u dzieci to:
- Atopowe zapalenie skóry – choroba, która może prowadzić do złuszczania się skóry. Jej występowanie jest powiązane z genetyką człowieka.
- Opryszczka – wywołana przez wirusa opryszczki powoduje, że na twarzy dziecka pojawiają się nieestetyczne krostki.
- Pieluszkowe zapalenie skóry – dochodzi do niego głównie u niemowląt, a przyczyną jest oddziaływanie alergenów zawartych w pieluszkach. W skrajnych przypadkach
do leczenia potrzebna jest antybiotykoterapia.
Niezależnie od przyczyny występowania problemu, zmiany skórne u dzieci mają najczęściej charakter plamisty, pęcherzykowy lub plamisto-grudkowy połączony z uczuciem swędzenia.
Jak walczyć z wysypką u dziecka?
Domowe sposoby walki z wysypką u dzieci nie zawsze są skuteczne, choć w przypadku pojawiających się objawów zawsze warto spróbować pomóc dziecku na własną rękę. Niemniej jednak najskuteczniejszą formą walki z wysypką dziecięcą jest diagnostyka w placówce medycznej. Tylko z pomocą specjalisty można skutecznie pomóc dziecku w neutralizacji przyczyn pojawiających się wysypek skórnych.
Artykuł gościnny.