Coraz więcej ludzi interesuje się zdrowym stylem życia i chce do niego dążyć. Nie każdy jednak wie, jak się do tego zabrać i gdzie szukać informacji. Pierwsze wyniki wyszukiwarek internetowych to nie najlepszy wybór, jeśli nie potrafimy zweryfikować ich rzetelności. Od czego więc zacząć poszerzanie swojej wiedzy nt. zdrowego stylu życia?
O zdrowiu w świecie rzeczywistym
W poszukiwaniu sprawdzonej wiedzy dobrze jest sięgać po tradycyjne formy, takie jak:
- książki sygnowane nazwiskami dietetyków, lekarzy, fizjoterapeutów itp.;
- prasa nt. zdrowia redagowana przez specjalistów lub w kontakcie z nimi;
- spotkanie z dietetykiem, fizjoterapeutą, trenerem lub innym specjalistą.
Podczas gromadzenia informacji kluczowa jest odpowiednia selekcja i weryfikacja. Ufanie przypadkowym ludziom, którzy nazywają siebie specjalistami bez podparcia tego żadnym wykształceniem lub doświadczeniem, może zwieść nas na manowce. Dlatego warto dobrze sprawdzić osobę, której rad zamierzamy słuchać, poczytać opinie nt. danej publikacji, a także dowiedzieć się nieco o jej autorze i jego kwalifikacjach.
Literatura i prasa o zdrowiu
Słowo pisane ma wielką moc i często budzi szacunek samo w sobie. Mimo to źródła tego typu również należy zweryfikować. Najlepiej, byśmy korzystali z publikacji wydawnictw, które specjalizują się w tematyce zdrowotnej lub współpracują ze specjalistami z dziedziny zdrowia – lekarzami, dietetykami itd. Wówczas informacje będą zdecydowanie bardziej sprawdzone. Mimo to przed wprowadzeniem gwałtownych zmian w swojej diecie lub rozpoczęciem trudnych treningów najlepiej skonsultować się z profesjonalistą. Czasem wiedza teoretyczna po prostu nie wystarczy.
Poszukiwanie informacji w Internecie
Internet to prawdziwa kopalnia wiedzy, z której jednak trzeba umieć korzystać, by nie pomylić pirytu (tzw. złota głupców) ze szczerym złotem. Informacje są tutaj podawane w bardzo różnych formach:
- podcasty, których warto słuchać np. podczas sprzątania lub aktywności fizycznej;
- filmy, które mogą umilić wieczorny odpoczynek, serwując przy tym użyteczną wiedzę;
- blogi, które można czytać podczas przerwy w pracy lub w kolejce do lekarza;
- profesjonalne strony medyczne i wywiady ze specjalistami z zakresu zdrowia.
Jak więc weryfikować informacje dostępne w Internecie i które źródło informacji wybrać?
Blogi o tematyce zdrowotnej
Choć niejednokrotnie wróżono ich koniec, to blogi wciąż mają się całkiem dobrze i zbierają dość pokaźne grono czytelników. To wygodna forma, która pozwala na szybkie zapoznanie się z informacjami np. o zdrowym stylu życia. Najlepiej wybierać te blogi, które piszą specjaliści, osoby wykształcone i znające się na swoim fachu. Tutaj zdecydowanie warto polecić blog o zdrowiu prowadzony przez Izę, dietetyka i biologa, która podaje sprawdzone informacje nt. zdrowia, odpowiedniej diety, a także nauki i medycyny, których jest pasjonatką. To dobre źródło rzetelnej wiedzy, która jest podawana w przejrzystej i przyjemnej formie.
Jak weryfikować informacje?
- Sprawdźmy dany fakt w innych źródłach – najlepiej jak najbardziej różnorodnych. Fakty z blogów sprawdzajmy na stronach medycznych, a także w literaturze.
- Spójrzmy na przypisy – jeśli dana strona podaje przypisy, sprawdźmy, do jakich źródeł one prowadzą. Jeśli znajdziemy tam profesjonalne badania, możemy być bardziej pewni rzetelności danej strony.
- Zerknijmy na to, kto podpisał się pod tekstem – jeśli w ogóle ktoś się podpisał. Artykuły niepodpisane często są niesprawdzone, więc należy poddać je dodatkowej weryfikacji. Jeśli czytamy blogi, sprawdźmy, kim jest ich autor lub autorzy.
Materiał sponsorowany