22 sierpnia 2023

Zmiana psiej diety – jak wprowadzić nową karmę?

Psy lubią rutynę: stałe pory spacerów, posiłki serwowane zawsze o tej samej godzinie, codzienne drzemki na tym samym fotelu. Żołądki czworonogów przyzwyczajają się natomiast do pokarmu, którym są napełniane, i nie najlepiej tolerują nagłe zmiany. Jeśli planujesz więc wprowadzenie nowej karmy do jadłospisu swojego pupila, trzymaj się przedstawionych w tekście zasad.

Kiedy warto zmienić psu karmę?

Zmiana sposobu żywienia psa nie w każdym przypadku jest dobrym pomysłem. Jeżeli wiesz, że serwujesz swojemu pupilowi pełnowartościową karmę, psiak zjada ją ze smakiem, jest w dobrej kondycji, a wyniki badań ma zawsze w normie – nie ma potrzeby wprowadzać rewolucji w jego jadłospisie. Rezygnacja ze starej karmy ma natomiast duży sens w odwrotnej sytuacji. Jeśli Twój pupil dotychczas jadał karmę niskiej jakości, często borykał się z biegunkami lub wykryto u niego alergię pokarmową – nowa, lepsza karma to świetne rozwiązanie. Możesz postawić na suchą lub mokrą karmę z wyższej półki albo zdecydować się na gotowane jedzenie dla psa z PsiBufet.

Metoda 10-dniowa

Zmiana psiej karmy nie powinna być przeprowadzana z dnia na dzień – nawet jeśli Twój pies wcześniej jadał pożywienie wątpliwej jakości. Jeżeli nosisz się więc z zamiarem zmiany sposobu żywienia pupila, rozpocznij ją jeszcze zanim opróżnisz worek dotychczasowej karmy suchej lub wyczyścisz kuchenne szafki ze wszystkich puszek karmy mokrej.

Najpopularniejsza metoda zakłada stopniowe wprowadzanie nowej karmy w okresie 10 dni. Zgodnie z jej zasadami, przez pierwsze trzy dni w psiej misce powinno znaleźć się 75% karmy dotychczasowej oraz 25% nowej. Kolejne trzy dni to mieszanie karm w stosunku pół na pół. Przez następne trzy dni pies powinien natomiast dostawać ¾ karmy nowej oraz ¼ starej. Począwszy od dnia dziesiątego, do miski zwierzaka ma już trafiać wyłącznie nowa karma. Dzięki takiemu postępowaniu żołądek zacznie się do niej stopniowo przyzwyczajać i nie zareaguje problemami z trawieniem.

Metoda 7-dniowa

Jeżeli ilość starej karmy, która pozostała w Twojej spiżarni, jest niewystarczająca na 10-dniową tranzycję, spróbuj metody 7-dniowej. Sprawdzi się ona również w przypadku psów, które nie mają problemów z układem pokarmowym i dobrze reagują np. na nowe przysmaki czy zmiany smaku karmy w obrębie tej samej marki. W tym przypadku stosuje się dokładnie takie same proporcje, co w metodzie 10-dniowej, ale kolejne etapy tranzycji trwają nie co trzy, a co dwa dni. Dzień siódmy jest pierwszym dniem, w którym jadłospis psa składa się w 100% z nowej karmy.

Po jakim czasie można ogłosić sukces?

Skąd możesz wiedzieć, że zmiana karmy wyszła Twojemu psu na dobre? Jeśli tranzycja była podyktowana kwestiami zdrowotnymi, na rezultaty należy czekać do kilku lub nawet kilkunastu tygodni. Po tym czasie powinny ustąpić objawy alergii pokarmowej, widoczna powinna być również poprawa wyników badań.

W czasie tranzycji mimo wszystko mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego – bacznie obserwuj więc psa na spacerach. Jeżeli pojawi się biegunka, która nie ustąpi po jednym dniu, wymioty lub inne niepokojące objawy – koniecznie umów pupila na wizytę w gabinecie weterynaryjnym.

Artykuł sponsorowany.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści