1 sierpnia 2023

Tniemy koszty ślubu i wesela 2023/2024! Czy zakup taniej sukni ślubnej przez internet to dobry pomysł?

Aktualne koszty organizacji ślubu i wesela potrafią zszokować bardziej niż paragony grozy w górskich i nadbałtyckich restauracjach. Tzw. cena za talerzyk to już ok. 300-400 zł, co oznacza wzrost cen nawet o 30% w stosunku do ubiegłego roku. A jedzenie to przecież tylko cząstka ślubno-weselnych kosztów. Nic dziwnego, że wiele par planujących uroczystość szuka oszczędności, zwłaszcza w obszarach nieodczuwalnych dla gości. Czy da się realnie ograniczyć koszty imprezy, np. kupując tanią suknię ślubną? Sprawdźmy!

Ślub i wesele 2023/2024 – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Organizacja ślubu i wesela w czasach szalejącej inflacji to nie lada wyzwanie dla nierzadko bardzo młodych ludzi. Ceny znacząco wzrosły w stosunku do ubiegłego roku. Mowa o wzroście nawet 30-procentowym! Za sam „talerzyk”, czyli wynajem sali i menu weselne para młoda musi zapłacić ok. 300 zł od osoby. W większych miastach i bardziej prestiżowych lokalach będzie to już kwota od 400 zł wzwyż, a standardem jest zabawa na ok. 100 gości. Jednak na sali i jedzeniu organizacja uroczystości przecież się nie kończy. Dochodzą jeszcze koszty ceremonii ślubnej, stylizacji państwa młodych, oprawy muzycznej, fotografa, alkoholu, noclegów dla gości oraz wielu innych usług dodatkowych. Eksperci podają, że para planująca nawet skromne przyjęcie w małej miejscowości powinna liczyć się z kosztami ok. 50 tys. zł. Natomiast bardziej wyrafinowane wesele w dużym mieście może kosztować młodych (lub ich rodziców) nawet 90 tys. zł. Średnio w tym roku młodzi wydadzą ok. 60-70 tys. zł. Gdy para nie dysponuje takimi środkami, może całkowicie zrezygnować z wesela albo ograniczyć koszty jego organizacji. W kilku obszarach rzeczywiście da się to zrobić – bez kompromisu względem komfortu.

Ceny sukni ślubnych 2023/2024

Dla wielu przyszłych panien młodych suknia ślubna jest czymś znacznie więcej niż ubiorem. Wzrok gości zdecydowanie częściej skupia się na pannie młodej i jej stroju. Stylizacja pana młodego rzadko jest tak szeroko komentowana. Nic dziwnego, że niektóre panie są w stanie przeznaczyć na ten cel niebotyczne sumy i czekać kilkanaście miesięcy na uszycie kreacji. Ceny na polskim rynku są bardzo zróżnicowane. Do wyboru pozostają zarówno ekskluzywne kreacje od projektantów, kosztujące nawet powyżej 10 tys. zł., jak również znacznie tańsze suknie ślubne – szyte na miarę i gotowe. Średnio za suknię ślubną z salonu zapłacimy 3-4 tys. zł, a za projekt szyty na miarę od ok. 5-6 tys. zł. Natomiast decydując się na gotową kreację w swoim rozmiarze, możemy zmieścić się w budżecie zaledwie 1000 zł. Pytanie brzmi: czy warto?

Tania suknia ślubna – tak czy nie?

Kilka dodatkowych tysięcy złotych w ślubno-weselnym budżecie wielu narzeczonym zrobi różnicę. Do tego mając świadomość, że daną rzecz ubierzemy tylko jeden raz, często wolimy poszukać bardziej ekonomicznego, ale nie mniej satysfakcjonującego rozwiązania. Tanie suknie ślubne wcale nie muszą być kiepskie jakościowe czy nieciekawie zaprojektowane. Aby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć do portfolio warszawskiej pracowni ślubnej DAMA Couture: https://damacouture.pl/suknie-slubne/tanie. Znajdziemy tam gotowe, tanie suknie ślubne w wielu atrakcyjnych wariantach i szerokiej rozmiarówce. W ręcznie uszytej, wyszukanej kreacji za niespełna 1000 zł też można wyglądać jak milion dolarów i czuć się absolutnie wyjątkowo! Alternatywą dla nowej, budżetowej sukienki ślubnej jest zakup używanej kreacji lub jej wypożyczenie w specjalnym komisie. Analogiczne rozwiązania dostępne są dla przyszłych panów młodych.

Inne obszary weselnych oszczędności

Oszczędności można szukać w wielu innych obszarach organizacji wesela. Co pozwoli ograniczyć wydatki? Na przykład:

  • termin przypadający w okresie jesienno-zimowym lub w inny dzień niż piątek/sobota,
  • samodzielne udekorowanie sali,
  • pożyczenie samochodu od znajomych zamiast najmu luksusowej limuzyny,
  • samodzielne upieczenie tortu weselnego.

Warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnego wedding plannera. Ten koszt może okazać się tak naprawdę inwestycją z szybkim zwrotem. Konsultanci ślubni mają własne sieci kontaktów, więc są w stanie załatwić wiele usług ze sporymi rabatami. Zaoszczędzony przez młodych czas również przekłada się na korzyści finansowe (nie trzeba brać kolejnego dnia urlopu, zużywać paliwa itp.).

Treść sponsorowana.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści