5 października 2020

Syndrom sztokholmski – Objawy, rozpoznanie, leczenie

Wielu z Nas dba o swoje zdrowie fizyczne, kondycje jak i odpowiednia ilość witamin w organizmie. Jednakże czy ktokolwiek z Nas zwraca, aż taką uwagę na zdrowie psychiczne? Czy dbamy o to, aby Nasze samopoczucie było dobre? Niektórzy zdają sobie sprawę jak zdrowie psychiczne przekłada się na codzienne funkcjonowanie. Trauma czy wyuczona bezsilność nie są pozytywnymi czynnikami wpływającymi na Nasze zdrowie. Istnieje wiele stanów psychicznych, które psują samopoczucie, jednakże poprzez odpowiednio dobrane leki czy terapie możemy pozbyć się niechcianych dolegliwości. 

Skąd biorą się takie stany psychiczne?

Dolegliwości, które coraz częściej doskwierają Naszej populacji wynikają przede wszystkim z zaniedbanego zdrowia psychicznego. Duża ilość stresu, brak wsparcia bliskich, czy też osobiste tragedie, przyczyniają się do powstawania takich stanówJednakże czy ktokolwiek z Nas słyszał o takim stanie psychicznym, jakim jest syndrom sztokholmski? Jest to stan psychiczny, pojawiający się między innymi u osób porwanych, zakładników czy ofiar przemocy. Osoba cierpiąca na to schorzenie nie umie wyobrazić sobie swobodnej egzystencji bez swojego oprawcy. Możemy znaleźć różne opisy osób, które są ofiarami takiego stanu psychicznego.

Gdzie najczęściej spotykany jest syndrom sztokholmski?

Chodź stan ten przejawia się między innymi u osób porwanych czy zakładników, stwierdzana jest również wśród osób trwających w toksycznych związkach. Wyobraźmy sobie ofiarę, która zastraszana jest przez swojego partnera, nie może opuszczać mieszkania i przez jakiś okres swojego życia jest szantażowana przez oprawcę. Partner, zwany również oprawcą stosuje techniki manipulacji po to, aby wywrzeć na ofierze presje i poczucie, że bez swojego oprawcy sobie nie poradzi. Mimo wiążącej więzi partnerskiej, jeżeli jakakolwiek w ogóle jeszcze istnieje, zaczyna tworzyć się więź przywiązania i empatii do swojego oprawcy oraz usprawiedliwiania jego zachowania. Ofiarą w przypadku toksycznych związków może być kobieta jak i mężczyzna, zależne jest to od wytrzymałości psychicznej. 

Osoby cierpiące na syndrom sztokholmski bardzo często bronią swoich oprawców, nie chcą wydać ich policji trwając w swoim fizycznym jak i psychicznym bólu. 

Jakie objawy ma syndrom sztokholmski?

Ofiary cierpiące na tego typu stan psychiczny, cechują się następującymi objawami:

  • niechęć do ucieczki,
  • pozytywne emocje kreowane w stronę oprawcy,
  • podzielanie poglądów oprawcy,
  • niezauważanie swojej krzywdy,
  • usprawiedliwianie swojego oprawcy przed samym sobą lub przed policją.

Objawy te występują o rożnym nasileniu, zależne jest to od sytuacji w jakiej znalazła się ofiara.  

Jakie okoliczności sprawiają że syndrom sztokholmski się pogłębia?

Stwierdzone jest, że stan psychiczny jakim jest syndrom sztokholmski pogłębia się, w określonych przypadkach, takich jak:

  • brak możliwości ucieczki z danego miejsca może być to miejsce w którym osoba jest przetrzymywana lub trwanie w toksycznym związku,
  • izolacja ofiary– w przypadku kiedy osoba pozbawiona jest kontaktu z innymi ludźmi,
  • wyuczone zachowania– osoba uczy się danej sytuacji, wie jakie decyzje podejmować, aby oprawca był zadowolony,
  • słaby krytycyzm– ofiary starające się tłumaczyć zachowania oprawcy, wmawiające sobie, że zło które ją spotyka to jej wina.

Rozpoznanie syndromu sztokholmskiego i jego leczenie?

Zapewne wielu z Nas zastanawia fakt, w jaki sposób specjaliści rozpoznają syndrom sztokholmski. Mianowicie, jeżeli osoba jest smutna, przygaszona lub uporczywie, mimo wyrządzonej krzywdy broni oprawcy, można wtedy wnioskować opisany stan psychiczny. Syndrom sztokholmski, powinien być stwierdzony przez specjalistów, lekarza psychiatrę lub psychologa. A leczenie tego stanu psychicznego odbywa się w pierwszej kolejności, na wyjściu ofiary z toksycznej relacji, czy sytuacji w której się znalazła. Jedną z wielu osób, która pomoże z wyjścia z syndromu sztokholmskiego jest psycholog, poprzez rozmowę zostanie przepracowana trauma która dotknęła ofiarę. Bardzo ważne jest też wsparcie rodziny i przyjaciół w pokonywaniu tego stanu. W niektórych wypadkach przydatna może być psychoterapia psychodynamiczna.

Pamiętajmy, że nikt z Nas nie może być ofiarą przemocy. Niezależnie czy przemoc jest fizyczna czy psychiczna, nie wpływa ona dobrze na kondycje naszego organizmu. Pogłębianie niepotrzebnych stanów, może przynieść nam nieodwracalne skutki. 

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Powiązane treści