4 stycznia 2021

Spray do uszu – jak go prawidłowo stosować?

Higiena uszu to pozornie prosta sprawa – w końcu mamy z nią do czynienia praktycznie każdego dnia. Często nie przywiązujemy do niej większej wagi, aż do momentu, w którym pojawią się problemy. Przewód słuchowy to delikatny narząd, wymagający odpowiedniej troski. Jak prawidłowo czyścić uszy i co stosować do codziennej higieny? Podpowiadamy.

Funkcja woskowiny w przewodzie słuchowym

By móc lepiej zrozumieć zagadnienie związane z właściwą higieną uszu, warto dowiedzieć się co nieco na temat jego funkcjonowania.

Poziom higieny przewodu słuchowego bardzo często utożsamiany jest z dokładnym usuwaniem woskowiny. Tymczasem jest to duży błąd!

Woskowina to nie tylko zanieczyszczenie, a wydzielina spełniająca istotną funkcję. Ma za zadanie nawilżać przewód słuchowy oraz chronić go przed rozwojem infekcji i drobnoustrojów. Ponadto pochłania dostające się do wnętrza ucha bakterie i wirusy, a następnie usuwa je na zewnątrz.

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Prawidłowe czyszczenie uszu nie oznacza więc dokładnego usunięcia całej woskowiny – jej brak również może nieść za sobą konsekwencje. Jeśli nasz przewód słuchowy będzie wyczuwać zapotrzebowanie na woskowinę, zwiększy jej produkcję. To z kolei może poskutkować zatykaniem uszu oraz nadmiarem wydzieliny.

Jak rozpoznać, że powinniśmy pozbyć się nadmiaru woskowiny z naszych uszu? Jeśli wydzielina zgromadzi się w przewodzie słuchowym w nadmiarze, jej część zostanie wydalona na zewnątrz. Dzięki temu wystarczy oczyścić jedynie zewnętrzną część małżowiny usznej, by pozbyć się zbędnej woskowiny.

Czyszczenie uszu – co stosować?

Jedną z zalecanych metod czyszczenia przewodu słuchowego jest stosowanie sprayów do uszu. Tego typu preparaty powstają na bazie olejków, które pomagają rozpuścić zaschniętą woskowinę i usunąć ją na zewnątrz ucha.

To rozwiązanie wygodne i bezpieczne – przede wszystkim pomaga usunąć jedynie nadmiar woskowiny. Po jej wypłynięciu na zewnątrz ucha możemy ją z łatwością usunąć, nawet przy pomocy palca.

Ponadto spray do uszu nie wymaga umieszczania np. patyczków w przewodzie słuchowym. Te z kolei mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń uszu. Wkładanie czegokolwiek w głąb ucha może doprowadzić do jego zatkania, podrażnienia skóry, a nawet uszkodzenia błony bębenkowej.

Podczas stosowania sprayu do uszu wystarczy przystawić aplikator do ujścia kanału słuchowego. Tego typu preparaty warto stosować regularnie – w przypadku m.in. problemów z zatkanym uchem nawet do 3 razy w ciągu dnia.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Powiązane treści