Czym tak właściwie jest gluten? To nic innego innego jak mieszanina dwóch białek, czyli gliadyny i gluteniny. Gluten występuje w wielu zbożach, m.in. w pszenicy (a także jej odmianach), życie, jęczmieniu i pszenżycie. Całkowite usunięcie tego białka wymaga zmiany nawyków żywieniowych. Warto aby nowy sposób żywienia ustalił dietetyk, który jest w stanie dopasować jadłospis do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Dlaczego w ogóle rezygnuje się z glutenu?
Kto powinien przejść na dietę bezglutenową?
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że zdecydowana większość osób bardzo dobrze toleruje gluten. W ich przypadku przejście na dietę bezglutenową jest wynikiem indywidualnych wyborów. Niestety coraz większa liczba osób cierpi na różnego rodzaju choroby i dolegliwości związane z układem pokarmowym.
- Dietetyk z pewnością pomoże pacjentom cierpiącym na celiakię. W dużym skrócie jest to choroba, która prowadzi do stopniowego zaniku kosmków znajdujących się m.in. w jelicie cienkim. To niezwykle ważna narządy odpowiadające m.in. za wchłanianie składników odżywczych.
- Doświadczony dietetyk będzie również pomocny dla osób cierpiących na nieceliakalną wrażliwość na gluten. Ta nie do końca zbadana choroba może wywoływać szereg dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Są nimi wzdęcia, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunki, zaparcia i zgaga. Ponadto ta choroba może wywoływać złe samopoczucie, przewlekłe zmęczenie, nawracające bóle głowy, drętwienie kończyn, bóle stawów oraz mięśni o zróżnicowanym nasileniu.
W obu powyższych przypadkach, dieta bezglutenowa, którą ustali dietetyk jest absolutną podstawą i nie sposób jej pominąć.
Dieta bezglutenowa – dodatkowe informacje
Jeżeli podejrzewamy u siebie celiakię, nieceliakalną wrażliwość na gluten lub alergię na pszenicę, przede wszystkim warto zacząć od badań diagnostycznych w tym kierunku. Dzięki nim, dowiemy się czy nasz problem jest związany z glutenem. Jeżeli przypuszczenia się potwierdzą, warto od razu przygotować się na całkowite odstawienie glutenu. Jednocześnie trzeba przypomnieć, że doświadczony dietetyk w taki sposób zaplanuje nasze dietę, że nie będziemy zbytnio tęsknić za produktami, które go zawierają. Smaczne, wartościowe i przede wszystkim urozmaicone posiłki są podstawą. W praktyce okazuje się, że zmiana nawyków żywieniowych wcale nie jest taka wymagająca jak początkowo zakładaliśmy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku celiakii, ponieważ całkowite wyeliminowanie glutenu z posiłków ma charakter stały.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Happy Diet – Dietetyk Częstochowa.
Materiał sponsorowany