5 października 2020

Keratynowe prostowanie włosów – rodzaje, przebieg, zalety

Keratynowe prostowanie włosów to popularny na całym świecie zabieg, który pozwala skutecznie wygładzić niesforne loki. Kto powinien poddać się keratynowemu prostowaniu włosów? Zabieg przeznaczony jest do włosów puszących się i kręconych, także tych o skomplikowanych kędziorkach. Może nadać matowym i zniszczonym włosom zdrowy, lśniący wygląd, czyniąc je bardziej elastycznymi. Keratyna to skoncentrowane białko, z którego składa się struktura naszych włosów. Z biegiem czasu staje się jej mniej. Prostowanie keratynowe kompensuje brak keratyny. Kompozycja odżywia włosy od wewnątrz i otula na zewnątrz. To właśnie prostuje włosy, sprawia, że są gładkie, błyszczące i bardzo zadbane.

Keratynowe prostowanie włosów – czym jest?

Keratyna to białko, które stanowi 90% ludzkich włosów. Jest bardzo ważne dla włosów, ponieważ chroni je przed uszkodzeniami. Aminokwasy zawarte w keratynie pomogą włosom stać się mocniejszymi, bardziej podatnymi i zapobiegną uszkodzeniom. Keratyna ma również silne działanie antyoksydacyjne i nasyca włosy kwasami tłuszczowymi.

Istotą pielęgnacji jest nasycenie włosów płynną keratyną, która tworzy warstwę ochronną, niwelującą elektryczność statyczną i wygładza łuskę włosa. Prostowanie keratynowe jest tymczasowe. W zależności od początkowego stanu włosów, efekt będzie zachwycał do 6 miesięcy. Należy zaznaczyć, że keratyna może gromadzić się we włosach, dlatego po 2-3 zabiegach efekt może utrzymywać się nawet do 8 miesięcy. Eksperci radzą: jeśli włosom brakuje objętości, prostowanie keratynowe można wykonać, cofając się o 4-5 cm od nasady. Jeśli jednak włosy są cienkie i rzadkie, najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku nie jest użycie keratyny, ale wybranie odpowiedniej pielęgnacji.

Keratynowe prostowanie włosów nie narusza struktury włosów. Głównym składnikiem kompozycji jest płynna keratyna.To on pozwala płynowi wniknąć w puste przestrzenie włosów, a następnie je wypełnić, pod wpływem wysokiej temperatury podczas zabiegu keratyna zwija się i staje się osłoną dla włosów, zapobiega ich puszystości i odwrotnie, nadaje im blasku, życia i gładkości.

Skład keratyny

Produkowana przez profesjonalne marki płynna keratyna występuje w dwóch formatach: ampułka i spray. Zwykle obejmuje: 19 użytecznych aminokwasów, które zapewniają pielęgnację i ochronę włosów, witaminy i minerały, które odżywiają włosy, formaldehyd lub jego bezpieczne analogi: ekstrakty roślinne.

Główne rodzaje keratynowego prostowania włosów

W zależności od składu i producenta istnieją dwa główne rodzaje keratyny: brazylijska i amerykańska. Brazylijskie prostowanie keratynowe włosów zapewnia długotrwałe rezultaty i niezawodną ochronę termiczną. Ale oprócz składników ziołowych brazylijska keratyna zawiera konserwant, formaldehyd, który odparowuje po podgrzaniu włosów, podrażnia błony śluzowe dróg oddechowych i osadza się na płucach. Produkty amerykańskie nie zawierają formaldehydu, zamiast tego używany jest bezpieczniejszy glikol metylenowy. Zwykle są droższe od brazylijskich, ale zawierają aktywne dodatki biologiczne i składniki pochodzenia naturalnego, które znacząco poprawiają estetykę włosów bez zmiany ich struktury.

Zobacz także:  Olejowanie włosów: jakich olejków użyć, efekty zabiegu

Jak wygląda procedura keratynowego prostowanie włosów?

  • Pierwszy etap to oczyszczenie. Fryzjerka 2-4 razy myje włosy szamponem, aby oczyścić je z zanieczyszczeń i usunąć pozostałości do stylizacji. Następnie rozczesuje włosy, dzieląc je na pasma.
  • Drugi etap to aplikacja keratyny. Począwszy od tyłu głowy, następuje równomierne rozprowadzenie produktu na całej długości i grubości włosa, cofając się kilka centymetrów od nasady. Keratynę można trzymać przez 20-30 minut, ale jest to wymagane tylko wtedy, gdy włosy są bardzo kręcone i niesforne.
  • Trzeci etap to suszenie włosów.
  • Czwarty etap to prostowanie włosów prostownicą rozgrzaną do 190-230 C. W zależności od oczekiwanego efektu, wygładzane jest każde pasmo od 8 do 25 razy.
  • Piąty etap to oczyszczenie pozostałości. Włosy pozostawia się do ostygnięcia, zmywa się nadmiar keratyny, nakłada maskę i ponownie suszy suszarką. Czas trwania całego zabiegu wynosi 2 do 3 godzin, jest to uzależnione od grubości i długości włosów.

Większości rodzajów keratyny nie można zmywać przez 2-3 dni. Jest to dość niewygodne, bo trzeba będzie chodzić z naoliwionymi pasmami. Poza tym włosów nie należy spinać, moczyć i czyścić produktami do stylizacji.

Jak wybrać produkt z keratyną w składzie?

Głównym zadaniem cząsteczki keratyny jest penetracja struktury włosa i odbudowa jej od wewnątrz. Należy zwróć uwagę na produkty, które oprócz keratyny zawierają witaminy: na przykład PP i B5, a także olejki: rycynowy, migdałowy, różany.

Zalety keratynowego prostowania włosów

  • Proste włosy. Nawet najbardziej kręcone włosy stają się idealnie proste.
  • Łatwa pielęgnacja. Włosy są znacznie łatwiejsze do mycia i rozczesywania.
  • Zadbany wygląd. Włosy wyglądają na błyszczące i gładkie.
  • Ochrona włosów przed agresywnym środowiskiem. Keratyna tworzy na powierzchni film, który chroni włosy przed deszczem, słońcem i brudem.
  • Działanie antystatyczne. Włosy przestają się elektryzować i puszyć.
Zobacz także:  Olejowanie włosów: jakich olejków użyć, efekty zabiegu

Kto nie powinien przeprowadzać keratynowego prostowania włosów?

Zabieg jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

  • Ciąża
  • Przyjmowanie antybiotyków
  • Choroby onkologiczne
  • Astma
  • Reakcja alergiczna na keratynę i jej indywidualna nietolerancja
  • Uszkodzenie skóry głowy
  • Łysienie androgenowe u kobiet
  • Różne choroby skóry głowy (łuszczyca, zapalenie skóry, grzybice)
  • Zaburzenia hormonalne.

Pielęgnacja włosów po keratynowym prostowaniu włosów

Po zabiegu fryzjer powinien porozmawiać o zawiłościach pielęgnacji włosów. Ważne jest, aby używać bezsiarczanowych szamponów, odżywek i masek, które nie wypłukują keratyny z włosów i pomagają utrzymać efekt. Jeśli umyje się włosy zwykłymi szamponami, efekt zniknie po 2-3 miesiącach. Szampony bezsiarczanowe wygładzają i dodają objętości. W pierwszych 2 miesiącach zwykle wystarcza tylko szampon i odżywka. Produkty te można uzupełnić olejem na suche końce włosów. Po 2-3 miesiącach odżywkę należy zmienić na przykład na odżywczą maskę z jagodami acai: znacznie wydłuży działanie keratyny dzięki zawartości naturalnych przeciwutleniaczy.

Pływając w wodzie morskiej lub w wodzie chlorowanej w basenie należy stosować preparat chroniący włosy, ponieważ twarda woda agresywnie oddziałuje na włosy pokryte keratynowym filmem. Keratyny nie nakłada się na cebulki włosów, więc można je farbować po dwóch dniach od zabiegu (keratyna całkowicie zestala się w ciągu 48 godzin). Nie ma jednak sensu farbować pasm na całej długości, bo włosy są tak uszczelnione keratyną, że farba na nie zadziała, farbowanie będzie możliwe dopiero po miesiącu.

Czy prostowanie keratynowe może uszkodzić włosy?

Sam skład jest nie tylko całkowicie bezpieczny dla włosów ale, odżywia, nawilża i wypełnia włosy proteinami. Jedynym nieprzyjemnym etapem dla włosów jest rozciąganie prostownicą. Jeśli jednak wykonuje się zabieg keratynowego prostowania w salonie fryzjerskim, to nie ma się, czego obawiać. Fryzjer określi stan włosów i na tej podstawie wybierze optymalną dla danej osoby temperaturę.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Powiązane treści