11 marca 2021

Wpływ materaca na nasz kręgosłup

Dolegliwości bólowe po przebudzeniu to znak, którego pod żadnym pozorem nie powinniśmy lekceważyć. Jest to wyraźna wskazówka, że materac, na którym śpimy nie jest dobrze dopasowany do naszych potrzeb. Oprócz uciążliwego bólu, w wielu sytuacjach możemy czuć się po prostu niewyspani. Należy pamiętać o tym, że w łóżku spędzamy blisko 1/3 naszego życia. Spanie na nieodpowiednim materacu ma zatem kolosalny wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Co warto wiedzieć na ten temat?

Konsekwencje zdrowotne i związane z komfortem życia

Jakość oraz rodzaj materaca, na którym śpimy w ogromnym stopniu oddziałuje na cały układ ruchowy człowieka. Opisywany przedmiot podtrzymuje nasze ciało w trakcie snu, decydując m.in. o ułożeniu kręgosłupa. Jednymi z najczęstszych gości w gabinetach fizjoterapeutów są osoby, które skarżą się na przewlekły ból pleców i chcą zapisać się na masaż. Warto zaznaczyć, że chociaż zabieg pomoże na dolegliwości, bez zmiany materaca, nie wyeliminujemy ich przyczyny, a zatem będą nieustannie powracać. Jakie sygnały świadczą o tym, że powinniśmy przygotować się do zakupu?

  • Ograniczona ruchliwość ciała.
  • Ból w okolicach karku i ramion.
  • Zdrętwienie kończyn po przebudzeniu.
  • Słaba jakość snu.

Jak widać, skutki mają nie tylko charakter zdrowotny. Na wiele dolegliwości bólowych pomoże masaż, jednak deficyt snu i jego słaba jakość wiążą się z problemami z koncentracją, które utrudniają codzienne wykonywanie obowiązków.

Materac a zdrowie kręgosłupa

Źle dobrany materac wpływa negatywnie na kręgosłup. Dotyczy to zarówno zbyt twardych, jak i zbyt miękkich modeli. W pierwszym przypadku kręgosłup jest niewłaściwe ułożony, a w trakcie snu zbyt mocno naciskamy na miednicę oraz ramiona. W konsekwencji, po jakimś czasie może dojść do pojawienia się stanów przeciążeniowych. Co więcej, panie obdarzone szerokimi biodrami mogą odczuwać ich ból. Na tego typu problemy również pomoże masaż, jeśli jednak dojdzie do bardziej poważnych skutków o charakterze klinicznym, konieczne będzie także wykonywanie ćwiczeń w domu oraz szerzej zakrojona terapia.

Zbyt miękki materac powoduje z kolei zapadanie się całego ciała. W konsekwencji, kręgosłup nie jest odpowiednio podtrzymywany i dochodzi do niewłaściwego rozłożenia napięcia mięśniowego. Wyraźnym sygnałem informującym o tym, że śpimy na zbyt miękkim materacu jest trudność wykonania skłonu oraz ból w dolnej części kręgosłupa.

Jak widać, dobór materaca ma kolosalne znaczenie. Odpowiedni model nie tylko zapewni idealne podparcie kręgosłupa, ale również wpłynie na poprawę krążenia krwi i zwiększenie ogólnego komfortu snu.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Fizjofaktoria – masaż Opole.

Materiał sponsorowany

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Powiązane treści