2 listopada 2020

Olejek rycynowy na zaparcia — skuteczne wspomaganie wypróżniania

Olej rycynowy znany jest od setek lat jako preparat wspomagający pielęgnację włosów i skóry. Stanowi jeden ze składników wielu maści, kremów i perfum. Korzystały z niego nasze babcie i prababcie. Co ciekawe, znajduje on również zastosowanie w przemyśle chemicznym i spożywczym. Przy tak wielu funkcjach, jakie spełnia, często zapominamy o jednej, najważniejszej. Olejek rycynowy wspomaga wypróżnianie, warto stosować go więc przy ostrych i przewlekłych zaparciach.

Olejek rycynowy i jego właściwości oczyszczające

Olej rycynowy otrzymywany jest z rośliny o nazwie rącznik pospolity. Tłoczy się go na zimno. Jest to procedura niezbędna, pozwala bowiem na detoksykację nasion, w których zawarta jest szkodliwa rycyna. Po obróbce ta jasnożółta, gęsta substancja staje się jednym z najtańszych środków do walki z zaparciami. Zawarty w niej kwas rycynolowy wzmaga pracę jelit oraz stymuluje proces wypróżniania. Choć jest lekiem pochodzenia naturalnego, podczas jego zażywania należy zachować pewne środki ostrożności.

Olejek rycynowy na zaparcia — sposób spożywania

Gdy dokuczają nam problemy z wypróżnieniem i sięgamy po olejek rycynowy, musimy pamiętać o zachowaniu umiaru podczas jego dawkowania i ściśle stosować się do zaleceń wskazanych na opakowaniu. Olej przyjmuje się tylko raz dziennie. W przypadku długotrwałego zaparcia u dorosłego człowieka prawidłową dawkę oblicza się następująco: 1 g płynu na 1 kg masy ciała. Gdy mamy do czynienia z krótkotrwałymi, sporadycznymi utrudnieniami w toalecie, jedna łyżka stołowa olejku rycynowego w zupełności wystarczy i najlepiej zażyć ją przed snem.

O jakich zasadach musimy jeszcze pamiętać?

  • w trakcie leczenia olejem rycynowym należy przestrzegać diety — posiłki powinny być lekkostrawne, aby dodatkowo nie obciążać jelit;
  • olejek rycynowy przeciw zaparciom ma specyficzny smak — aby zapobiec odruchowi wymiotnemu, powinno pić się go dużymi łykami;
  • terapia olejem rycynowym nie powinna trwać dłużej niż trzy dni.

Jak działa olejek rycynowy?

Po przyjęciu dawki oleju rycynowego, na reakcję organizmu czeka się zwykle od 2 do 6 godzin. Rola oleju zaczyna się po dotarciu do jelita cienkiego, gdzie na kwas rycynolowy zaczynają oddziaływać enzymy z trzustki. W efekcie olej przyjmuje postać mydła sodowego, które działa podrażniająco na receptory jelitowe. Ściany jelit zwiększają swoją objętość za sprawą przenikającej do nich wody. Rozpoczyna się proces oczyszczania.

Olejek rycynowy na zaparcia idzie w parze z sokiem z cytryny i pestkami dyni. W połączeniu z cytrusem skuteczniej usuwa toksyny z przewodu pokarmowego, stosowany równocześnie z nasionami dyni zwalcza zaś pasożyty.

Każdego z nas dotknął na pewno problem z oddaniem stolca. Na szczęście okazuje się, że nie trzeba daleko szukać. Wystarczy tani olejek rycynowy dostępny w każdej aptece oraz dokładne przeczytanie ulotki, aby z powodzeniem zaradzić chwilowej niedyspozycji w toalecie.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4.7]

Powiązane treści