Problem, jakim jest wywołanie okresu chociaż raz w życiu dotyka każdą z pań. Sama menstruacja jest przecież nieodłącznym elementem życia płci pięknej. Ten czas każda z pań przechodzi w indywidualny dla siebie sposób. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których warto miesiączkę przeżyć wcześniej. Może to być moment tuż przed wyjazdem na wymarzone wakacje czy nawet przed najważniejszym dniem w życiu kobiety, jakim jest ślub. Dodatkowo opóźniający się kilka lub kilkanaście dni okres wpływa negatywnie na samopoczucie.
Jak przyspieszyć okres?
Poniżej odpowiadamy na to pytanie oraz przedstawiamy konkretne metody, które wpływają na samo wywołanie okresu. Rozwiązanie dla siebie znajdą miłośniczki naturalnych sposobów oraz osoby, które wolą skorzystać z dobra medycyny współczesnej. Należy jednak pamiętać, że przed decyzją o jakiejkolwiek interwencji w cykl miesiączkowy najlepiej skontaktować się z ginekologiem.
Cykl miesiączkowy – przypomnienie podstawowych informacji
Na początku warto przypomnieć sobie kilka podstawowych elementów. Prawidłowy cykl miesiączkowy zgodnie z wytycznymi medycznymi trwa 28 dni.Oczywiście cykle, które liczą od 22 do 35 dni również uważane są za jak najbardziej poprawne. Natomiast u jednej kobiety różnice między długością poszczególnych cykli nie powinny przekraczać od 3 do 4 dni. Jeśli rozbieżności są większe, a zmiany powtarzają się często, to z całą pewnością mówimy o nieregularnych miesiączkach. W związku z tym zalecane jest monitorowanie regularności menstruacji w kalendarzyku lub w specjalnej aplikacji na telefonie. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której będziemy musieli szukać informacji o tym, jak przyspieszyć okres. Jesteśmy natomiast świadomi tego, że nie zawsze jest to możliwe.
Kiedy konieczne jest wywołanie okresu?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wywołanie okresu nie jest zwykłą zachcianką. Wiele kobiet zmaga się z problemami zdrowotnymi, które są wskazaniem do wprowadzenia leczenia farmakologicznego. Rozróżniamy dwa podstawowe przypadki, w których badania ginekologiczne i farmakoterapia są konieczne:
- Wtórny brak miesiączki – występuje, jeśli krwawienia ustały nagle i nie pojawiły się przez kolejne 3 miesiące. Dodatkowo kobieta nie jest w ciąży.
- Pierwotny brak miesiączki – mówimy o nim w przypadku, gdy kobieta ma więcej niż 18 lat, a krwawienia nigdy się u niej nie pojawiły.
Dodatkowo wiele pań poszukuje informacji na temat przyspieszenia okresu w przypadku, gdy ten opóźnia się kilka dni. Działania związane z tak zwanym przełożeniem miesiączki w związku z wakacjami, wyjazdem czy ważną uroczystością są raczej zjawiskami marginalnymi.
Dlaczego miesiączka się spóźnia?
Spóźniający się okres bardzo często utożsamiany jest z ciążą. Nie jest to jednak aż tak proste, a wykluczenie stanu błogosławionego jest w dzisiejszych czasach szybkie i bezproblemowe. W 90% przypadków wystarczy prosty test ciążowy zakupiony w aptece czy nawet w wielopowierzchniowym sklepie spożywczym. Warto również przypomnieć, że podczas dojrzewania, a także w czasie menopauzy nieregularne miesiączki są całkiem normalne. Organizm młodej dziewczyny potrzebuje mniej więcej dwóch lat, aby uregulować cykl miesiączkowy. Związane jest to z regulacją gospodarki hormonalnej. W przypadku menopauzy nieregularny okres powodowany jest natomiast spowalniającą pracą jajników. Co ciekawe w okresie przekwitania sama miesiączka może trwać nawet 3 tygodnie.
Jakie są więc inne przyczyny spóźniającej są menstruacji? Poniżej przedstawiamy konkretne przyczyny:
- Stres – źródłem problemu jest zarówno ten silny i nagły, jak i ten przewlekły;
- Nadwaga lub otyłość;
- Przyjmowanie niektórych leków – szczególnie przy rozpoczynaniu nowej kuracji (hormony, sterydy, chemioterapeutyki);
- Przebyte choroby i infekcje;
- Nieprawidłowe odżywianie – zbyt rygorystyczna dieta, głodzenie się, szybka utrata kilogramów oraz zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia);
- Zaburzenia gospodarki hormonalnej – menopauza, zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemia czy rozpoczęcie przyjmowania lub odstawienie tabletek antykoncepcyjnych;
- Przemęczenie – zarówno to fizyczne jak i psychiczne;
- Podróże – przede wszystkim zmiana klimatu i strefy czasowej;
- Choroby układu rozrodczego (endometrioza, polipy);
- Nadżerki oraz mięśniaki macicy;
- Niektóre choroby nowotworowe, takie jak nowotwór macicy, szyjki macicy czy jajników.
Wywołanie okresu – jak przesunąć okres?
Zdecydowanie najskuteczniejszą metodą na przesunięcie okresu będzie rozpoczęcie stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Te środki hormonalne nie tylko zabezpieczają przed niechcianą ciążą, ale równocześnie pomagają w regulacji samego cyklu miesiączkowego. To rozwiązanie umożliwia również dostosowanie miesiączki tak, by nie wypadła na dzień ślubu czy wyjazdu na wakacje.
Korzystając z antykoncepcyjnych tabletek jednofazowych, można sporadycznie zrezygnować z przerwy w ich zażywaniu. Sama miesiączka nastąpi dopiero wtedy, gdy same leki przestaną być przez kobietę przyjmowane. Najważniejsze jest jednak to, by przed podjęciem decyzji o stosowaniu samych pigułek antykoncepcyjnych skontaktować się z ginekologiem. Rozpoczęcie przyjmowania jakichkolwiek leków może nastąpić dopiero po wykonaniu wywiadu i zleconych przez lekarza badań. Eksperymenty na własną rękę mogą wpływać negatywnie na stan zdrowia.
Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby znane od lat.
W przypadku kilkudniowego opóźnienia miesiączki warto sięgnąć po sprawdzone i nieinwazyjne metody. Bardzo często jednocześnie łagodzą one napięcie i nieprzyjemne bóle. Większość z nich była już dobrze znana i stosowana także przez nasze babcie, a nawet prababcie.
- Ciepła kąpiel – to najbardziej znana metoda na wywołanie okresu. Ciepła woda relaksuje i jednocześnie poprawia przepływ krwi w całym organizmie. W konsekwencji krew zwiększa swoje ciśnienie. Oczywiście dotyczy to także krwi menstruacyjnej. Dodatkowo warto jednocześnie wykonać delikatny masaż podbrzusza. To kolejny element, który wpływa na pobudzenie krążenia.
- Sauna – zasada działania jest identyczna jak w przypadku ciepłej kąpieli. Należy jednak pamiętać, że przeciwskazaniem do korzystania z tej metody są choroby, takie jak astma oskrzelowa, reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie stawów kręgosłupa.
- Termofor lub poduszka elektryczna – ten sposób sprawdza się praktycznie tak samo dobrze, jak dwa powyższe punkty. Warto zadbać by elementy te nie były zbytnio nagrzane, aby zwyczajnie się nie poparzyć. Około półgodzinne seanse nagrzewające warto powtarzać przez kilka wieczorów. Takie działanie sprawi, że miesiączka z pewnością pojawi się wcześniej.
- Ćwiczenia fizyczne – ciekawostką jest fakt, że im bardziej intensywne ćwiczenia są wykonywane, tym większa szansa, że okres nadejdzie w ciągu kilku kolejnych dni. Optymalny czas, który warto poświęcić na trening to około 30 minut dziennie. Bardzo często polecane jest wykonywanie brzuszków, skłonów oraz przysiadów. Co ciekawe nawet chodzenie po schodach, szybkie spacery, a nawet sprzątanie mieszkania mogą wpłynąć na wywołanie okresu. To świetna opcja nie tylko dla fanek sportu. Dodatkowo skutkiem ubocznym może być znaczące poprawienie kondycji i sylwetki.
- Herbaty ziołowe – warto sięgnąć po napar z malwy, dziurawca, imbiru, krwawnika pospolitego, natki pietruszki czy nagietka. W wyniku badań potwierdzono, że spożywanie takich ziół nie tylko wpływa na przyspieszenie miesiączki, ale równocześnie składniki zawarte w naparze mają działanie rozkurczające, uspokajające i relaksujące. Oczywiście warto pamiętać, by nie łączyć zbyt wiele kombinacji razem. Takie połączenia mogą wywołać efekt przeczyszczający. Co ciekawe kolejnym skutkiem ubocznym przesadzenia z naparami może być całkowite rozregulowanie cyklu.
Inną metodą, która pomaga wielu kobietom jest stosunek seksualny, rozluźniający mięśnie i zwiększający ukrwienie dolnych partii ciała. Interesującą opcją jest także spożycie lampki czerwonego wina. Zawarte w trunku składniki wpływają na układ hormonalny, który reguluje częstotliwość występowania menstruacji. Dodatkowo alkohol, który spożyty jest w rozsądnej ilości delikatnie rozluźnia. Właśnie dlatego wiele pań chwali sobie ogromną skuteczność takiego rozwiązania.
Wywołanie okresu – tabletki na przyspieszenie miesiączki
Jak przyspieszyć okres? Sięgnij po tabletki z kwasem acetylosalicylowym! Przykładem jest dobrze znana aspiryna. Dlaczego takie rozwiązanie wpisywane jest w wielu konwersacjach na forach internetowych? Wszystko dlatego, że składnik ten wpływa na rozrzedzenie krwi. Oczywiście należy pamiętać, że dziennie można stosować od 1 do 2 tabletek. Przyjmowanie większych dawek zmniejsza wydalanie kwasu moczowego. To natomiast w konsekwencji może doprowadzić do napadów dny moczanowej. Dodatkowo długotrwałe stosowanie takich leków może stać się przyczyną przewlekłych bólów głowy, zaburzenia czynności wątroby, zapalenia nerek, pokrzywki czy nawet napadów astmy. Tutaj też trzeba podkreślić, że nie jest to wiedza potwierdzona naukowo – tak, jak w przypadku sposobów domowych. W związku z tym zamiast samodzielnego zażywania leków zalecamy wizytę u lekarza.
Na forach internetowych można również znaleźć informację, że znana nam Nospa powinna bez problemu wywołać oczekiwaną miesiączkę. Jest to mit, który nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych. Jest to lek, który ma działanie rozkurczające mięśni gładkich. Substancja czynna, jaką jest drotaweryna wpływa na samą bolesność okresu, ale w żadnym wypadku nie wpływa na jej wywołanie.
Jak przyspieszyć okres? – Luteina
Ostatnim sposobem na wywołanie okresu jest zakup i stosowanie leków z luteiną. Są one przepisywane jedynie na receptę i stosowane w terapii wtórnego braku miesiączki. Ginekolodzy nie zdecydują się na wprowadzenie tej substancji, aby sam okres przesunąć jedynie o kilka dni.
Niedobór progesteronu może być powodem nadmiernego rozrastania się endometrium. W związku z tym cykl miesiączkowy ulega zaburzeniu. To właśnie dlatego miesiączka zanika. Innymi konsekwencjami są bardzo silne zespoły napięcia przedmiesiączkowego, nieregularne krwawienia oraz niezmiernie bolesne okresy. Natomiast luteina to lek, który występuje w postaci tabletek lub globulek dopochwowych. Pigułki przyjmuje się od 5 do 7 dni. W tym samym momencie w organizmie kobiety wzrasta poziom progesteronu. Po odstawieniu leku poziom progesteronu następnie maleje. To właśnie w związku z tym powinna pojawić się opóźniona już miesiączka.
Warto wiedzieć, że luteina dostępna jest także bez recepty w postaci suplementu diety. Nie służy ona jednak do przyspieszenia okresu. Z takiej formy korzysta się w profilaktyce dotyczącej zwyrodnienia plamki żółtej oka.
Zadając sobie pytanie –„Jak przyspieszyć okres?”,warto przede wszystkim pamiętać o własnym zdrowiu. Eksperymentowanie z niesprawdzonymi preparatami może wpłynąć negatywnie na organizm i w konsekwencji być skutkiem wielu problemów zdrowotnych. W tym artykule przedstawiliśmy wiedzę, która powinna być pewnego rodzaju repetytorium. Mamy nadzieję, że wszelkie działania, które podejmiesz będą odpowiedzialne i dobrze przemyślane. Zdecydowanie zalecamy korzystać z metod nieinwazyjnych, czyli tych, które określiliśmy jako domowe. Dodatkowo w razie jakichkolwiek wątpliwości rekomendujemy wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub u sprawdzonego ginekologa. Tylko w pełni odpowiedzialne zadbanie o siebie pomoże rozwiązać ewentualne problemy z cyklem miesiączkowym. Konsultacja ze specjalistą może okazać się najlepszym prezentem, który rozwiąże długotrwałe problemy zdrowotne. Warto dbać o siebie i po prostu cieszyć się dobrym zdrowiem każdego dnia!