Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Przyczyny krwawiących dziąseł

Problemy związane z jamą ustną mogą mieć różne podłoże. Jedną z najczęściej powtarzających się dolegliwości są krwawiące dziąsła. Jeśli zauważymy u siebie taki problem, pod żadnym pozorem nie wolno go bagatelizować. Stomatolog powinien stosunkowo szybko zidentyfikować przyczynę i powiązać ją z ewentualnymi chorobami przyzębia lub uszkodzeniami o charakterze mechanicznym. Jeśli jednak lekarz nie wskaże żadnych konkretnych przyczyn, konieczne jest podjęcie kolejnych kroków – wykonanie badań krwi oraz kontakt z lekarzem rodzinnym, który może skierować nas do specjalisty.

Co może być przyczyną krwawiących dziąseł?

Krwawienie pojawia się najczęściej w trakcie mycia zębów lub po jego zakończeniu, a także w sytuacji gdy spożywamy twarde produkty. Co może być powodem takiego stanu rzeczy?

  • Nierzadko przyczyną jest niewłaściwe szczotkowanie zębów, związane ze zbyt dużym naciskiem szczoteczki na zęby. Efekt potęguje twarde włosie. W takiej sytuacji pojawiają się mikrourazy i krew.
  • Stomatolog może powiązać krwawienie dziąseł z paradontozą. Jest to bowiem zwykle jeden z pierwszych objawów. Kolejnymi są: obrzęk dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, ruchomość zębów oraz pojawienia się ropy. Przyczyną paradontozy jest brak regularnej higieny jamy ustnej.
  • Kolejnym powodem może być wspomniane wyżej zadbanie kwestii związanych z pielęgnacją zębów. Jeśli zapominamy o szczotkowaniu, nitkowaniu oraz płukaniu jamy ustnej, w krótkim czasie dojdzie do powstania sporej warstwy płytki nazębnej, która zamienia się w kamień. W efekcie dochodzi do obrzęku okolic przyzębia oraz pojawienia się krwi.

Przyczyny związane z ogólnym stanem zdrowia

Jeśli dotyczy nas któraś z wyżej opisanych kwestii, stomatolog dostarczy nam informacji o możliwych rozwiązaniach. Niestety w wielu przypadkach krwawienie dziąseł jest związane z chorobami ogólnoustrojowymi. O jakich przyczynach warto wspomnieć?

  • Osoby cierpiące na cukrzycę, w sytuacji nieunormowanej glikemii, mają problem ze stanami zapalnymi w jamie ustnej. Za krwawienie odpowiada zakażenie drożdżakami oraz pleśniawkami.
  • Niedobór żelaza we krwi, który wiąże się z anemią również może być przyczyną krwawiących dziąseł.
  • Osoby z niedoborem witaminy C oraz K także mogą cierpieć na tę dolegliwość. Niedobory wynikają często ze źle zbilansowanej diety lub intensywnej antybiotykoterapii.

Wyżej wymieniona lista przyczyn nie jest oczywiście zamknięta. Bardzo często krwawienie dziąseł pojawia się u osób ze skazą krwotoczną, chorobami wątroby oraz problemami hormonalnymi.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Mój Stomatolog z Poznania.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]