Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Kurzajka. Co to takiego?

Kurzajki inaczej nazywane są brodawkami. To małe (od 5 mm do 2 cm), szorstkie narośla umiejscowione na stopach lub dłoniach. Za ich pojawienie się odpowiada wirus HPV, który przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z osobą lub miejscem zakażonym. Wystarczy uścisk dłoni czy kontakt skóry ze skażoną powierzchnią.

Zakażenie i objawy

Za powstanie kurzajki odpowiada wirus. A wirusy, jak wiadomo, są bardzo zaraźliwe. Możemy zarazić się nimi nie tylko przez kontakt z inną osoba czy miejscem skażonym, ale nawet sami możemy przenosić kurzajki z jednej strefy ciała na inną. Kurzajkami zarażamy się poprzez używanie tych samych przedmiotów, których używała osoba zarażona, chodząc po tych samych powierzchniach np. na basenie (wirus HPV bardzo lubi wilgotne środowisko) czy u kosmetyczki, która nie dość należycie dba o dezynfekcje sprzętu.

Kurzajki najczęściej umiejscawiają się na dłoniach i stopach. Zmiany na stopach są bardziej uciążliwe, bowiem mogą sprawiać ból przy chodzeniu. Często są też mylone z odciskami. Żeby rozpoznać kurzajkę, należy jej się bliżej przyjrzeć. Narośl przeważnie ma widoczne czarne punkciki, są to zakończenia naczynek krwionośnych.

Przestrzegajmy zatem kilku zasad, aby nie doprowadzić do zakażenia. Na basenie, pod prysznicem czy w obcym miejscu np. hotelu nie chodźmy z gołymi stopami, zawsze nośmy chociaż klapki.

Sposób na kurzajki

  • Jaskółcze ziele – inaczej glistnik. Żółtopomarańczowy sok tej rośliny pomaga w zwalczaniu kurzajek. Smarowana przez kilka dni brodawka powinna w końcu zniknąć.
  • Krioterapia – jednym ze najskuteczniejszych sposobów na kurzajki jest zamrożenie ich przy użyciu ciekłego azotu. Zabieg ten możemy wykonać samodzielnie w domu. Przy pomocy specjalnego aplikatora wymraża się miejsce z brodawką aż po sam korzeń. W miejscu aplikacji można odczuwać lekki dyskomfort, który szybko znika. Po kilkunastu dniach wymrożona kurzajka odpada, a na jej miejscu odrasta zdrowa skóra.
  • Laser – inwazyjne usuwanie kurzajki z zastosowaniem lasera. Jest to dość bolesny zabieg, który może zostawić niewielką bliznę.
  • Łyżeczkowanie – jest to inwazyjny sposób na kurzajki, polega na wycięciu kurzajki wraz z korzeniem. To bardzo skuteczna metoda, jednak pozostawia małe blizny.

Kurzajki nie stanowią zagrożenia życia, jednak ich posiadanie może wywołać kompleksy. Warto znaleźć dobry sposób na kurzajki, który pomożemy pozbyć się problemu i odzyskać pewność siebie.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]