Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Kiedy udać się na USG jajników?

Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, dzięki czemu jest powszechnie stosowane w diagnostyce wielu schorzeń występujących w obrębie ludzkiego ciała. Tę metodę obrazowania stosuje się również w badaniach związanych z wykrywaniem i leczeniem patologii występujących w obrębie dróg rodnych.

Kiedy należy wykonać USG jajników?

Ultrasonografia jajników wykonywana jest w celu wykrycia ewentualnych patologii umiejscowionych w obrębie samych jajników, a także jajowodów, macicy oraz endometrium. Badanie wykonane przez doświadczonego lekarza pozwala na określenie wielkości, budowy oraz położenia jajników, a także na wykrycie ewentualnych anomalii takich jak torbiele, zespół policystycznych jajników czy nawet nowotwór.

Ważne jest zatem, aby w ramach profilaktyki, każda kobieta badała się nie rzadziej niż raz na 2 lata. Częstsze, bądź czasem nawet pilne, wykonanie USG jajników zaleca się między innymi w przypadku:

  • wystąpienia problemów z zajściem w ciążę bądź komplikacji w jej przebiegu,
  • nieregularnych cyklów miesiączkowym bądź ich braku,
  • występowania plamień międzymiesiączkowych,
  • nawracających dolegliwości bólowych zlokalizowanych w obrębie podbrzusza,
  • podejrzenia ciąży pozamacicznej,
  • zwiększenia obwodu brzucha.

Jak wygląda USG jajników?

USG jajników wykonuje się metodą transwaginalną. Oznacza to, że specjalista nakłada na sondę aparatu USG specjalną, lateksową nakładkę, a następnie żel sprzęgający, który ma zmniejszyć uczucie dyskomfortu pacjentki oraz ułatwić manewrowanie. Następnie lekarz delikatnie wprowadza sondę do dróg rodnych pacjentki, gdzie emituje ona fale ultradźwiękowe, które odbijają się od badanych narządów i powracają do aparatu USG tworząc na ekranie monitora dokładny, dwu- lub trzywymiarowy obraz.

Zabieg trwa nie dłużej niż kilkanaście minut i nie wymaga od pacjentki specjalnych przygotowań. Może być wykonany w każdym momencie, także podczas menstruacji. Zaleca się jednak, aby stawić się na badanie z opróżnionym pęcherzem. Badanie ultrasonograficzne jajników nieinwazyjne i bezbolesne, a pacjentka może po jego wykonaniu powrócić do codziennych czynności. Po zakończeniu zabiegu badana otrzymuje zdjęcia z aparatu USG wraz ze słownym opisem stanu narządów rodnych.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]