Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Czy można pływać w soczewkach?

Soczewki kontaktowe są ratunkiem dla osób z wadą wzroku, które nie chcą rezygnować z pasji uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Soczewki świetnie sprawdzają się podczas rozmaitych gier zespołowych, kiedy to noszenie okularów byłoby zbyt niebezpieczne dla zdrowia. Czy jednak można ich używać podczas pływania? Czy narażenie oka z umieszczoną w nim soczewką na wodę basenową jest bezpieczne? W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy można pływać bez zdejmowania soczewek i jakie ryzyko się z tym wiąże.

Czy w soczewkach można pływać w morzu lub jeziorze?

Do listy sportów, jakie można uprawiać w soczewkach, nie zalicza się pływanie. Niestety, pasjonaci aktywnego wypoczynku nad wodą nie będą zadowoleni z powszechnej opinii okulistów- soczewki kontaktowe nie powinny być narażone na jakikolwiek kontakt z wodą. Musimy mieć świadomość, że woda słona i słodka zawiera w sobie drobnoustroje, które między powierzchnią oka a soczewką znalazłyby doskonałe środowisko do rozmnażania. Wniknięcie morskiej wody do oka i zatrzymanie jej przez soczewkę nieuchronnie prowadzi do podrażnień, alergii i zaczerwienienia. Taki stan szybko może przerodzić się w niebezpieczną infekcję, wymagającą antybiotykoterapii. Jeszcze większe zagrożenie niesie ze sobą woda z rzek i jezior. Wyższa temperatura w tych zbiornikach sprawia, że wirusy i bakterie występują w znacznie wyższym stężeniu. Podczas normalnego pływania oko samoistnie się oczyszcza, wypłukując wszelkie zanieczyszczenia. Gdy jednak założymy na nie soczewki i oddamy się ulubionej formie relaksu nad jeziorem, woda wnikająca do oczu zostanie pod soczewką na dłużej. Stąd już prosta droga do poważnych problemów zdrowotnych.

Czy można używać soczewek kontaktowych na basenie?

Mamy za sobą wyjaśnienie, czy można używać soczewek w akwenach otwartych. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy chcemy popływać na basenie? Czy również wtedy należy zdjąć soczewki i założyć je ponownie po zakończonym pływaniu? Skoro woda basenowa podlega regularnemu odkażaniu za pomocą substancji chemicznych, powinna być bezpieczna i wolna od drobnoustrojów… Rzeczywistość nie pozostawia jednak złudzeń. Ogromna rotacja osób korzystających z basenów publicznych sprawia, że chociaż stężenia drobnoustrojów utrzymywane są na określonym poziomie, ich całkowita eliminacja pozostaje niemożliwa. Środki stosowane przy odkażaniu wody basenowej wykazują negatywny wpływ na delikatną błonę oka, która nawet bez soczewek zostaje narażona na podrażnienie objawiające się pieczeniem. Zdecydowanie odradzamy pływanie w soczewkach na basenie. Nawet najlepsze produkty na rynku, takie jak soczewki Acuvue Oasys 2 tygodniowe, nie zabezpieczą przed niszczącym wpływem zanieczyszczonej wody, której oko nie będzie mogło się pozbyć w naturalny sposób. Na liście możliwych konsekwencji znajdziemy nie tylko choroby oka leczone antybiotykiem, lecz także trwałe uszkodzenia rogówki czy zakażenie amebą, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Pewnym rozwiązaniem może być korzystanie ze szczelnych okularów pływackich. Trudno jednak zagwarantować ich całkowitą skuteczność, a producenci tego typu sprzętu nie poniosą za nas odpowiedzialności. Dlatego posłuchajmy rady, jakie udzieli każdy okulista i optometrysta Gliwice, Katowice, Chorzów, Bytom- miasta oferują mnóstwo możliwości na rzecz rozwoju umiejętności pływackich. Jednak przed pójściem do basenu, zdejmijmy soczewki i chrońmy wzrok- nasz najcenniejszy zmysł.

Jeśli poszukujesz nowoczesnych soczewek kontaktowych, warto odwiedzić stronę www.germanoptiker.pl. Sklep German Optiker posiada najbogatszą ofertę soczewek na rynku, gromadząc produkty takich marek jak Acuvue, Biofinity, Soflens, czy American Lens.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]