Ultrasonografia immersyjna to specyficzna odmiana badania USG, przeprowadzana jedynie w określonych przypadkach. Konieczność jej zastosowania w dużym stopniu zależy od tego, jak precyzyjny musi być obraz uzyskany podczas diagnostyki. Między głowicą ultrasonografu a skórą pacjenta dochodzi bowiem do powstawania charakterystycznych pęcherzyków powietrza, które mogą utrudnić prawidłowy odczyt informacji i zaburzyć proces wykrywania nieprawidłowości. Aby uniknąć pojawienia się różnych zakłóceń na obrazie, stosuje się właśnie specjalną metodę immersyjną z wykorzystaniem kąpieli wodnej.
Kiedy stosowana jest ultrasonografia immersyjna?
Tradycyjna ultrasonografia to bezinwazyjna metoda obrazowania tkanek miękkich i narządów w czasie rzeczywistym. W badaniu tym wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o odpowiedniej częstotliwości, wytworzone na skutek zjawiska piezoelektrycznego działania odwrotnego. USG nie pozwala na obrazowanie struktur kostnych oraz obszarów wypełnionych powietrzem, co wynika ze specyfiki rozchodzenia się fal akustycznych. Podczas badania ulegają one odbiciu na granicy ośrodków poszczególnych tkanek, a następnie powracają do głowicy ultrasonografu.
Ich analiza pod kątem intensywności i czasu powrotu pozwala na ocenę kształtu, wielkości oraz struktur narządów. Między głowicą a skórą pacjenta pozostają jednak obecne małe pęcherzyki powietrza, które mogą wywoływać zakłócenia na obrazie w postaci artefaktów. Przewodnictwo fal ultradźwiękowych usprawnia zastosowanie żelu, pozwalającego na poprawę jakości obrazu. Jeżeli jednak pęcherzyki powietrza są zbyt duże dla przeprowadzenia precyzyjnej oceny, stosuje się ultrasonografię immersyjną.
Na czym polega ultrasonografia immersyjna?
Ultrasonografia immersyjna przeprowadzana jest w kąpieli wodnej, która eliminuje z przestrzeni między głowicą a skórą pacjenta nawet najmniejsze pęcherzyki zakłócające odczyt. W większości przypadków nie występują specjalne wskazania do jej przeprowadzenia, jednak w wielu sytuacjach może się okazać niezbędna.
Ultrasonografia immersyjna to specjalna technika obrazowania, stosowana przede wszystkim do badania narządów zlokalizowanych powierzchownie, badania sutków w przebiegu mammografii USG oraz diagnostyki małych dzieci. W metodzie tej badany narząd zanurza się pod wodą, w której umieszczone są automatycznie przesuwające się sondy ultradźwiękowe. Uzyskiwany w ten sposób obraz wyróżnia się wyjątkowo dobrą rozdzielczością, pozwalającą na uwidocznienie różnych guzów, zmian oraz innych nieprawidłowości o niewielkiej średnicy.
Więcej o badaniu USG przeczytasz na stronie: https://noraxmedical.pl/usg-jak-dziala-ultrasonograf/.