Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Choroby rzadkie – co to takiego?

Rzadkie choroby dotykają bardzo niewielką liczbę osób. Oczywiście, gdy uwzględnimy wszystkich ludzi, którzy obecnie żyją na świecie. Choroby rzadkie to takie, które spełniają kryteria swojej rzadkości. W Europie za taką jednostkę chorobową uznawana jest choroba, która dotyka 1 osobę na 2000.

Choroba może być uważana za rzadką w jednym regionie. Natomiast w innym może być powszechna. Jako przykład możemy tutaj wymienić talasemię. Jest to anemia o podłożu genetycznym. Jest ona uważana za chorobę rzadką w Europie Północnej. Natomiast w basenie Morza Śródziemnego jest naprawdę bardzo popularnym schorzeniem.

Rodzinna gorączka śródziemnomorska to rzadka choroba we Francji. Natomiast w Armenii jest powszechnie spotykaną jednostką chorobową. Jest też wiele popularnych chorób, których warianty są uważane za rzadko występujące na świecie. Jak widzisz, sprawa z tymi chorobami jest dosyć skomplikowana.

Choroby rzadkie – co możemy do nich zaliczyć? Czy jest jakaś lista?

Choroby rzadkie to tak naprawdę kilka tysięcy jednostek chorobowych. Obecnie możemy mówić o sześciu lub siedmiu tysiącach rzadkich chorób. Jednak cały czas pojawia się coś nowego. Dlatego literatura medyczna ma naprawdę dużo zajęcia. Na ilość rzadkich chorób wpływa przede wszystkim stopień specyficzności. Stosuje się go podczas klasyfikowania poszczególnych jednostek chorobowych lub zaburzeń. Jeszcze niedawno w medycynie choroba była określana jako odstępstwo od stanu zdrowia. Charakteryzowało się on wyjątkowym zestawem objawów.

Co więcej, niezbędne było również występowanie tylko jednego właściwego sposobu leczenia określonej jednostki chorobowej. Kiedyś wszystko było banalnie proste. Dzisiaj już tak nie jest. Warto tutaj jeszcze podkreślić, że to, czy konkretny zespół objawów, jest uznawany za unikatowy zależy tylko od poziomu definicji przeprowadzonej analizy. Im bardziej szczegółowa jest analiza, tym więcej rozmaitych detali możemy zauważyć.

Jakie jest pochodzenie i najważniejsze cechy rzadkich chorób?

Praktycznie wszystkie jednostki chorobowe, które mają podłoże genetyczne to choroby rzadkie. Jednak nie jest to aż takie proste, jak mogłoby Ci się wydawać. Nie wszystkie choroby genetyczne są zaliczane do chorób rzadkich. Możemy tutaj wymienić na przykład bardzo rzadkie choroby infekcyjne, choroby autoimmunologiczne oraz rzadkie nowotwory. Do dzisiaj lekarze nie mają pojęcia o przyczynach niektórych rzadkich chorób. Nadal jest to mało zbadany temat. Na pewno jest to duże pole do popisu dla młodych naukowców.

Zobacz więcej na: biznespolski.com.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]