Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Chirurgia — co warto wiedzieć o tej dziedzinie medycyny?

Początkowo, choć trudno w to uwierzyć, dziedzina chirurgii była uważana za cech, a chirurdzy kształcili się jako czeladnicy. Dopiero w XIX wieku chirurgia stała się pełnoprawnym działem medycyny. Dziś jest podzielona na liczne specjalizacje, jednak nadal chirurg ogólny musi posiadać niezwykle obszerną wiedzę i wykonuje zarówno poważne operacje jamy brzusznej, jak i proste zabiegi. Co warto wiedzieć o tej chirurgii? Kiedy konsultacja chirurgiczna jest niezbędna? Sprawdź, w naszym artykule.

Krótki zarys chirurgii w Polsce

Cyrulik, tak kiedyś określano chirurga, czyli „medyka od krojenia ludzi”. Długo nie był uznawany za lekarza, a fachu uczył się w cechu, a nie szkole medycznej. Do połowy XIX wieku bowiem, działania chirurgów były mocno ograniczone z powodu braku skutecznego znieczulenia pacjenta, co uniemożliwiało przeprowadzanie poważnych i złożonych zabiegów chirurgicznych. Dodatkowo poważny problem stanowiły liczne zakażenia pooperacyjne, zbierające śmiertelne żniwo. Wszystko się zmieniło dzięki wykorzystaniu w połowie XIX wieku nowych metod znieczulenia. Najpierw do użytku został wprowadzony eter, zastosowany po raz pierwszy w 1846 roku,  rok później zaś wykorzystano do znieczulenia chloroform. Te odkrycia otworzyły drogę rozwojowi chirurgii.

Również na ziemiach polskich chirurgia rozwijała się bardzo prężnie. Po koniec XVIII wieku Rafał Czerwiakowski został mianowany pierwszym profesorem anatomii, chirurgii i położnictwa. Zastosowanie eteru w chirurgii do Polski sprowadził Ludwik Bierkowski, zaledwie cztery miesiące, po nowatorskiej operacji, Aleksander Le Brun z Warszawy zaś po raz pierwszy zastosował chloroform.

Wśród wybitnych chirurgów tego okresu należy wymienić również Jana Mikulicza-Radeckiego, który był autorem nowatorskich operacji chirurgicznych, nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie. Na przełomie XIX i XX wieku objął katedrę chirurgii we Wrocławiu, gdzie pracował aż do śmierci. Dziś jego imieniem nazwana jest wrocławska Akademia Medyczna.

Czym zajmuje się chirurga?

Dziś chirurgia to obszerny dział medycyny podzielony na liczne podspecjalizacje. Najbardziej wszechstronna jest chirurgia ogólna. W zakres chirurgii ogólnej wchodzą operacje przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym w obrębie jamy brzusznej i całego przewodu pokarmowego, z uwzględnieniem takich narządów jak: żołądek, wątroba, śledziona, trzustka czy jelita. Do najpowszechniej przeprowadzanych zabiegów zalicza się między innymi:

 • operacje woreczka żółciowego,
 • operacje wyrostka robaczkowego,
 • operacje przepukliny brzusznej,
 • operacje i zabiegi proktologiczne,
 • chirurgiczne leczenie chorób śledziony,
 • chirurgiczne leczenie chorób żołądka.

To tylko oczywiście część zabiegów. Chirurg ogólny stanowi również pierwszą pomoc w razie urazów, czy złamań. Zszyje poważne skaleczenie, czy pogryzienie, a także nastawi złamanie i założy gips.

Do chirurga ogólnego można się również udać na drobne zabiegi, takie jak:

 • Usuwanie brodawek i kurzajek,
 • Usuwanie kaszaków i tłuszczaków,
 • Usuwanie ganglionu,
 • Chirurgiczne leczenie cieśni nadgarstka,
 • Chirurgiczne leczenie łokcia tenisisty,
 • Usuwanie ostrogi piętowej.

Kiedy wybrać się do chirurga?

By wybrać się na konsultacje do chirurga ogólnego, niezbędne jest skierowanie od lekarza POZ. Zazwyczaj czas oczekiwania na wizytę, zależnie od miasta wynosi od 20 do 60 dni. Jeśli jednak zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy albo po prostu nie chcesz tyle czekać, możesz skorzystać z oferty prywatnego ośrodka medycznego https://www.dcg.wroclaw.pl/poradnia-chirurgii-ogolnej-we-wroclawiu.html.

Kiedy wizyta u chirurga jest koniecznością? Na pewno w momencie, kiedy pojawiają się objawy zaburzeń w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, takich jak silne bóle brzucha, czy podbrzusza, oraz żołądka. Uwypuklenia pojawiające się w obrębie w okolicach pępka, czy pachwin są prawdopodobnie objawem przepukliny, czyli uwypuklenie jamy ciała przez otwór w powłokach. Choć przepuklina może przebiegać bez objawów, może doprowadzić do niedrożności jelita i jego martwicy. Wskazaniem do wizyty u specjalisty są również objawy hemoroidów, takie jak ból czy pieczenie odbytu.

Czym zajmują się poszczególne specjalizacje chirurgiczne?

Wraz z rozwojem medycyny i rozwiązań technologicznych chirurgia zaczęła się stawać coraz obszerniejszą dziedziną wiedzy, dzięki której można uratować wiele osób. Dlatego też tak, jak wspomnieliśmy na początku, chirurgia została podzielona liczne specjalizacje, zajmujące się odrębnymi obszarami.

Chirurg onkolog zajmuje się usuwaniem operacyjnym zmian nowotworowych.

Chirurgia bariatryczna to dziedzina obejmująca leczenie patologicznej otyłości z wykorzystaniem metod operacyjnych, takich jak zmniejszenie żołądka.

Chirurg naczyniowy, czyli angiochirurg przeprowadza operacje w układzie krwionośnym, do których zalicza się między innymi: implantację stentów, angioplastykę, embolizację naczyń, pomostowanie tętnic, czy leczenie stopy cukrzycowej.

Chirurgia urazowa to obszerna dziedzina, która specjalizuje się w leczeniu operacyjnym kości, stawów i więzadeł po urazach oraz wypadkach.

To tylko niektóre podspecjalizację chirurgiczne, które istnieją w XXI wieku.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]