Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Biegunka u niemowlaka. Przyczyny, objawy, leczenie

Niepokój, płacz, krzyk, częste pobudki. Kiedy niemowlę daje nam znać, że coś jest nie tak, próbujemy znaleźć jak najszybciej przyczynę takiego zachowania. Bardzo często niespokojnemu zachowaniu dziecka towarzyszy biegunka. Jest to wyraźna oznaka, że coś się dzieje z jego jelitami. Co wtedy robić? Jak reagować? Poznaj sprawdzone sposoby.

Skąd wiadomo, że niemowlę ma problemy z brzuszkiem?

Niemowlęta komunikują nam wszelkie niedogodności za pomocą płaczu. Szczególny niepokój można zauważyć pomiędzy 3 tygodniem a 5 miesiącem życia. Poza płaczem można wtedy zaobserwować: zaczerwienienie twarzy, podkurczanie nóżek oraz wzdęcia. Bardzo często przyczyną są problemy z jelitami. W takiej sytuacji warto skontaktować się w pierwszej kolejności z pediatrą, który po badaniach będzie mógł postawić profesjonalną diagnozę.

Objawy bólu brzucha u dziecka

Kiedy dziecko płacze bardzo trudno stwierdzić, co jest konkretnym tego powodem. Jeśli chodzi o problemy z jelitami to do najczęstszych objawów, które powinny wywołać niepokój u rodziców należą:

 • biegunka;
 • gorączka;
 • krew w stolcu;
 • brak przyjmowania płynów;
 • problem z oddawaniem gazów;
 • wzdęcia, które pomimo oddawania gazów nie ustają;
 • brak przybierania na wadze.

Kiedy możemy mówić o biegunce u dzieci? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. O biegunce możemy mówić, gdy do wypróżnień dochodzi dużo częściej w porównaniu z wcześniejszą częstotliwością. Ponadto, jeśli do biegunki dojdą którekolwiek z wyżej wymienionych wyżej symptomów, wtedy bezzwłocznie należy zwrócić się do lekarza.

Jak poprawić funkcjonowanie brzuszka niemowlaka?

Po konsultacji z lekarzem możemy spróbować wspomagać pracę jelit dziecka domowymi sposobami. Biegunkę u dzieci można zatrzymać specjalnie przeznaczonymi do tego lekami. Warto również sięgnąć po probiotyki dla niemowląt, które wpłyną korzystnie na florę jelit maluszka.

Wśród domowych sposobów na poprawę funkcjonowania brzuszka warto spróbować:

 • masaż brzucha – wykonywany najlepiej za pomocą delikatnych, okrężnych ruchów;
 • ogrzanie brzucha – za pomocą ogrzanej żelazkiem pieluszki tetrowej lub ciepłej kąpieli;
 • kładzenie dziecka na brzuch – pozycja ta sprzyja oddawaniu gazów;
 • biały szum – dźwięk ten uspokaja i pomaga się zrelaksować dziecku, co może pomóc w ukojeniu kolki;
 • przytulanie, kołysanie, bliskość – pomaga przy napadach niepokoju.

Płacz i krzyk dziecka zawsze wywołują u rodziców niepokój i strach. Jednak to naturalny sposób komunikacji z nami i nie zawsze musi oznaczać coś niedobrego. Jeśli jednak podejrzewamy u naszego dziecka jakiekolwiek problemy z jelitami, zauważymy biegunkę lub wzdęcia, wtedy warto iść do lekarza oraz sięgnąć po probiotyki.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]